Döviz fiyatlarının artışı gayrimenkulde fiyat artışına sebep oldu

Döviz fiyatlarının artışı gayrimenkulde fiyat artışına sebep oldu

Prokule Türkiye Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Gürlek döviz fiyatlarındaki artışın gayrimenkule etkisini anlattı.

A+A-

Döviz kurlarının yükselişi mülkiyet sahiplerinin fiyatları artırmasına sebep oldu, nedeni ise Türkiye de yapılan ticari faaliyetler, inşaat maliyetleri, üretimler yaşamsal ihtiyaçlar yurtdışı bağlantılı olmasından dolayı dövizin artmasıyla genel olarak her üretime zamlar geldi, bu durumdan dolayı gayrimenkul sahipleri de kur artışlarına oranla zamlar yaptı.

Dolar, Euro dövizdeki yukarı yükseliş, ihracatı daha kazançlı ve karlı bir hale getirirken ithalatı pahalı bir hale getirmektedir. Fakat dış satımda kullanılan ithal malları ile ihracata giden ithal mallarının da fiyat artış etkisini dikkate alırsak durum içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

Türkiye’de var olan ana ithalat kalemlerinin petrol ve enerji ürünleri olduğunu baz alırsak içinde bulunduğumuz bu dönemde döviz artışının bir müddet sonra zamanla büyüyüp maliyetlere yansıması gözlenecektir.

Gürlek, “kurun yukarı doğru yükselişi Türk turizminde ülkemize yoğunlukla gelmekte olan yabancı turistler için ucuzlaması ve/veya yabancı uyruklu insanlara satılan konutların kısa dönem içerisinde daha fiyatlı hale gelmesi gibi gözlemlenen  olumlu etkileri de var olmakta” dedi.

Dünya ülkelerinin ihracat hacimlerinin farklı olması Türkiye’nin ithalat ihracatında EURO ve USD’nin etkilerinin ayrı ayrı olduğunu da baz aldığımızda  içinden çıkılmaz bir hal aldığımızı söyleyebiliriz.

İNŞAAT MALİYETLERİ DÖVİZE BAĞLI MIDIR?

Gürlek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı kaynaklar inşaat maliyetlerinin yüzde 80 dövize bağlı olduğunu söylemekteler, enerjinin  ve girdilerin bir kısmının da ithalata bağlı olması sebebiyle maliyetler tabi ki etkilenecektir. Fakat düşünüldüğünün aksine konut fiyatlarının USD birimi ile etkileşim hali düşüktür. Konut maliyetlerinin ana girdisi olan toprak “Arsa Maliyeti” döviz oranına bağlı değildir. Aynı şekilde işçilik maliyetini de ele alırsak bu da yine döviz  göstergesine bağlı değildir. Hafriyat, ince ve kaba inşaat malzemelerinin tümü dövize bağlı değildir. Bunların içinde yerli ve dövizli girdiler yer almaktadır. İşçilik, kar payı, kira, çimento, kum gibi. Bu sebepledir ki dövizde ki yükseliş inşaat maliyetlerine yansıyacak hale gelene kadar etkisi azalmakta.”

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.