Doğu Karadeniz'e tek havalimanı yetmiyor

Doğu Karadeniz'e tek havalimanı yetmiyor

Bölgede tek havalimanı olması nedeniyle çevre şehirlere de hizmet veren Trabzon Havalimanı'nda, yolcu sayısı 8 yılda yüzde 75 arttı.

A+A-

2007 yılında iç ve dış hatlarda 1 milyon 482 bin 760 yolcunun giriş çıkış yaptığı havalanında bu rakam, 2014 yılının kasım ayı sonu itibariyle 2 milyon 599 bin 271'e ulaştı

Doğu Karadeniz'e 57 yıldır hizmet veren ve bölgede tek olma özelliği bulunan Trabzon Havalimanı'nda, iç ve dış hatlarda yolcu sayısı ile kargo taşımacılığı her geçen yıl artıyor.

İç ve dış hatlar olmak üzere yıllık 3.5 milyon yolcu kapasitesiyle 1 milyon 377 bin 244 metrekarelik alana kurulan havalimanında aprona 7 büyük gövdeli uçak aynı anda park edebiliyor.

Doğu Karadeniz Bölgesinde başka havalimanının bulunmaması nedeniyle Trabzon'un yanı sıra Artvin, Bayburt, Rize, Gümüşhane, Giresun ve Ordu'dan gelen yolculara Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere birçok kente direkt ya da aktarmalı uçuş imkanı sağlanıyor.

Dış Hatlar Terminali'nden ise Almanya, KKTC, Cidde ve Sochi'ye direkt uçuşlar gerçekleştiriliyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün istatistiklerine göre, Trabzon Havalimanında 2007 yılında iç ve dış hatlarda 1 milyon 482 bin 760 yolcu geliş-gidiş yaparken, bu rakam 2014 yılının kasım ayı sonu itibariyle 2 milyon 599 bin 271 oldu.

Kargoda rekor artış 

Havalimanının yolcu trafiğinin yanı sıra posta, bagaj ve kargo taşımacılığında adeta tarihi bir rekor gerçekleştirdi.  2007 yılında bin 622 ton olan kargo taşımacılığı, 2014 yılında iç ve dış hatlarda 33 bin 481 tona çıkarak 8 yılda yüzde 1964'lük artış yaşandı.

Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) bünyesinde Afganistan'da görev yapan Alman askerlerine ait malzemelerin taşınması için Trabzon'da kurulan Lojistik Aktarma Noktasından Almanya'ya yapılan sevkiyatların, Trabzon Havalimanı'nın yük trafiği ve ticari uçak artışında etkili oluyor. Askeri sevkiyatın başladığı 25 Nisan 2013 tarihinden itibaren Afganistan'dan hareket eden Antonov AN-124 tipi kargo uçağının havalimanına haftalık yaptığı seferler halen devam ediyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.