Diyanet cevap verdi: Koronavirüs ve çekirge istilası kıyamet alameti mi?

Diyanet cevap verdi: Koronavirüs ve çekirge istilası kıyamet alameti mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, "Çekirge istilaları ve salgın hastalık (koronavirüs) kıyamet alameti midir?" sorusuna cevap verdi.

A+A-

Hafta içinde Diyanet TV ekranlarında yayınlanan "Diyanet'e Soralım" adlı programda "Çekirge istilaları ve salgın hastalık kıyamet alameti midir?" sorusuna cevap verildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, kıyametin ne zaman kopacağıyla ilgili bilgiye "Allah'ın kendisine bıraktığını" söyledi.

Sayar, "'Kıyamet ne zaman kopacak?" diye soran Cebrail'e Hz. Muhammed (asm) "Bu konuda kendisine soru sorulan, sorandan çok bilgiye sahip değildir" ifadelerini kullandı.

"ÇAĞIMIZ İNSANI ÇOK BENCİL, ÇOK EGOİST"

"Dünyada meydana gelen olayları kıyamete bağlamaktan çok şuna bağlamak lazım" diyen Sayar, şöyle devam etti:

"Allah Kur'an da buyuruyor ki; ‘Yeryüzünde karalarda ve denizlerde çok bozulmalar oldu. Bu insanların hep kendi yapıp ettikleriyle'. Maalesef çağımız insanı çok bencil, çok egoist. Böyle bir yapı var. Allah'ın bize verdiği bu kainatı düzgün kullanmıyoruz. Hz. Peygamber'in (asm) bir hadisi var; ‘Yeryüzüne her zaman eşit miktarda yağmur yağar ancak insanların davranışlarına göre taksimatı olur."

Kıyamet'in büyük ve küçük alametleri olduğunu söyleyen Yaşar, gayrimeşru ilişki, yüksek binalar, evlatların anne babasına saygısızlığı gibi küçük alametlerin meydana geldiğini ifade etti. Yaşar, "Büyük alametlerin zuhur ettiğini söyleyemeyiz" diye devam etti.

"BİLİMİN DEPREMİ ÖNLEME GÜCÜ YOK"

"Deprem Allah'ın koyduğu kurallar içerisinde devam ediyor" diyen Yaşar, bilimin depremi önleme gücü olmadığını ifade etti.

Yaşar, "Ancak Allah'ın verdiği aklın alması gereken tedbirler" var diyerek şöyle devam etti:

"Ormanları keserseniz, kainatı kirletirseniz… Tedbir almak lazım, takdir Allah'ındır. Aklımızı fikrimizi, ilmimizi düzgün kullanarak iyi şeyler yapmaya çalışırsak, iyi davranışlarımıza göre Allah bizi iyi şeylerle mükâfatlandırır."

Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.