DGS sınav ücretleri ÖSYM tarafından açıklandı

DGS sınav ücretleri ÖSYM tarafından açıklandı

2017 DGS sınav başvuruları ÖSYM tarafından bugün AİS sayfasında görüntülenmeye başlarken, DGS sınav ücretleri ne kadar? Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, iki yıllık üniversite mezunlarının dört yıllık bölümlere geçmek için yaptığı sınava...

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) DGS başvuru linkini "AİS" sayfasında yayınladı. Sınava girecek olanlar "başvuru" yapmak için aşağıdaki linke tıklarken, son başvuru tarihi ne zaman gerçekleşecek?

Başvurular 24 Mayıs'ta başlarken, son başvuru tarihi 1 Haziran 2016. Başvuru linki aşağıda yer almaktadır.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sınav ücreti ne kadar?

Kurum, 90 Türk Lirası olarak belirledi.

Sınav ne zaman olacak?

Sınav 23 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleşecektir.

15 dakika kuralı sınavda uygulanacak mı?

Kurum, kendisinin yaptığı tüm sınavlarda “15 dakika kuralı”nın uygulanacağını önceden açıklamıştı.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Sonuçlar 29 Temmuz 2017 Salı günü açıklanacaktır. Kurum sonuçları saat “17:00”de açıklanması bekleniyor.

Önemli not: Geçen sene yapılan sınavların ardından sonuçlar uzun bir süre açıklanmamıştı. YÖK kurulu üyesi Abdullah Çavuşoğlu, Twitter adresinde silgi tozlarından ötürü sonuçların açıklanmadığını açıklamıştı. 

Sınavın geçerli olaması için sınava girenler neye dikkat etmelidir?

Kurum tarafından belirlenen kurallarda açıkça şu şekide belirtilmiştir: Bir adayın sınavının geçerli sayılarak cevap kâğıdının değerlendirilmesi için adayın; sınava, atandığı salonda girmesi, sınav başlamadan önce sınava giriş belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi, kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması, cevap kâğıdına T.C. Kimlik Numarasını ve soru kitapçığı numarasını doğru olarak yazıp kodlaması, soru kitapçığı ile cevap kâğıdına yazması ve işaretlemesi gereken bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması, sınav sonunda soru kitapçığını (sayfaları eksiksiz olarak) ve cevap kâğıdını sınav görevlilerine teslim etmesi, salonda sınav kurallarına ve sınav görevlilerinin uyarılarına uyması ve diğer sınav kurallarına uyması zorunludur. Bu kurallara uymayan adayların sınavları iptal edilecektir.

Belgeleri eksik veya geçersiz olduğu hâlde salon görevlileri tarafından yanlışlıkla sınava alınan veya sınav kurallarına uymadıkları hâlde sınav düzenini bozmamak için salondan çıkarılmayarak sınava devam ettirilen adayların sınavları, sınav tutanakları ve kamera kayıtları incelenerek ÖSYM Yönetim Kurulu kararıyla geçersiz sayılır. Sınav tutanaklarında herhangi bir kayıt veya tespit olmaması, kamera kayıtlarının incelenmesi neticesi tespit edilen kural dışı davranışlar sebebiyle adayın sınavının geçersiz sayılmasına engel teşkil etmez. Sınav görevlisinin kusur veya ihmali söz konusu olduğunda ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından kamera kayıtları esas alınır. Sınav kurallarına uymayan adaylara 6114 sayılı Kanun’a göre işlem yapılır. Kanun’un ilgili maddesinde yer alan düzenlemeler aşağıda belirtilmiştir:

CNN Türk

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.