Çürük dişlere bir saate kaplama takılıyor

Çürük dişlere bir saate kaplama takılıyor

Adana'da bir diş hekimi, daha önce bir haftada yaptığı diş kaplamalarını bir saat içinde 3 boyutlu olarak tamamlayarak, hastalarının günlerce dişsiz kalmasının önüne geçti.

A+A-

Diş Hekimi Erkut Akçalı, aldığı dijital görüntüleme ve ölçümleme cihazıyla dişleri çürüyen vatandaşların özellikle kaplama ve dolguda yaşadığı mağduriyeti ortadan kaldırdı. Akçalı, "Çok ciddi anlamda çürüğe müdahale süresi düştü. Kron yapımında, dolgu yapımında dişin çok zarar gördüğü durumlarda, çok hızlı bir şekilde kaplamaları yapmamızı sağlıyor. Halk arasında kaplama dediğimiz porselen kronlarımızı bir saat gibi kısa sürede yapıp hem uzun ömürlü hem de dayanıklı bir şekilde, hastalarımızın hizmetine sunuyoruz." dedi.

Akçalı, ortalama süresi daha önce 5 ile 7 gün arasında değişen diş yapımının şimdi bir saate düştüğüne dikkat çekerek şunları kaydetti: "Tüm ağzı bile 3 saat içinde yapabiliyoruz. Çok basit bir şekilde ağızda bir takım macunlarla ağızın ölçüsünü alıyoruz. Ama bu cihazla ağzımızı tarayarak yapıyoruz. Taradıktan sonra 3 boyutlu görüntüsünü bilgisayar ekranında görüyoruz. Taradığımız görüntüyü ufak tefek oynamalarla düzeltip, arasından kron yapıp bilgisayardan başka bir cihaza gönderip diş için özel yapılmış cihazlarda porselen kalıplardan kazıtıyorsunuz. Bundan dolayı da çok kısa sürede dişleri yapabiliyorsunuz."

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.