1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Colin Turner'ın Said Nursi'nin vefat ettiği odada şahit olduğu şok
Colin Turner'ın Said Nursi'nin vefat ettiği odada şahit olduğu şok

Colin Turner'ın Said Nursi'nin vefat ettiği odada şahit olduğu şok

Şanlıurfa'da bulunduğu süre içinde Bediüzzaman'ın vefat ettiği odayı da görmek isteyen Turner

A+A-

Ahmet Bilgi'nin haberi:
İngilizce aslından çeviri: Muhammed Şeviker

RİSALEHABER-Sonradan Müslüman olan İngiltere Durham Üniversitesi'nden Colin Turner, Bediüzzaman Said Nursi'nin 1960 yılında Urfa'da vefat ettiği otel odasını ziyaret etti. Turner, burada şahit olduğu bir değişimi yazdı.

Şanlıurfa'da bulunduğu süre içinde Bediüzzaman'ın vefat ettiği odayı da görmek isteyen Turner, yaşadıklarını sosyal medya hesabından şöyle anlattı:

Böyle bir odanın varlığından bile habersiz

Bediuzzaman Said Nursi, Urfa’da İpek Palas Otelinin bir odasında vefat etti. 1960 yılında vefat ettiği oda, o tarihten itibaren, müşterilere hiç açılmadı; otelde kalanların kullanımına açık bir mescid hâline getirildi. Ve odadaki hiçbir şey değiştirilmedi: Saat aynı saat, lamba prizi aynı eski pencereler oldukları gibi duruyor. Seccadelerden başka bir şeyin bulunmadığı bu küçük oda çok huzur verici. 

Dün oteli ziyaret ettik ve müdüre odayı görüp göremeyeceğimizi sorduk. Bize memnuniyetle izin verdi ve bizi Üstadın vefat ettiği ikinci kattaki 27 numaralı odaya yönlendirdi. İlkin onu bulamadık; genç bir adama 27 numaralı odanın nerede olduğunu sorduk ve o böyle bir odanın varlığından emin olmadığını söyledi. Oda numaralarına işaret etti ve “bakın, oda numaraları 220’den başlıyor; burada 27 numaralı bir oda yok” dedi. Yine de yürümeye devam ettik, yenice boyanmış kapıları geçtik, 221, 222, 223 ve sonra, … dizinin sonunda 27 numaralı odaya vardık. Sanki zamanda geriye adım atmış gibiydik; aslında zaman orada durmuş, kıpırdamamış hissini veriyordu. 

Genç adam şoke olmuş ve gözleri yaşlarla dolmuştu

Arkadaşım ve ben küçük odada durup Bediüzzaman’ın ruhuna Fatiha okuyorken, yön sorduğumuz genç adam namaz kılmaya başladı. Genç adam namazını bitirdi ve ben odanın bir fotoğrafını çekmemin kendince bir sakıncasının olup olamayacağını sordum. Biraz irkilmiş gibi duruyordu ve arkadaşıma bu odayı bu kadar özel kılan şeyin ne olduğunu sordu.

Hayatında ilk kez namaza bu odada başlamış

Arkadaşım ona, odanın, 1960 yılında Bediüzzaman Said Nursi’nin vefat ettiği oda olduğunu ve o tarihten itibaren de boş tutulmuş olduğunu anlattı. Genç adam şoke olmuş ve gözleri yaşlarla dolmuştu. Arkadaşım ona ne derdi olduğunu sordu. Genç adam konuşmakta zorlandı. Konuşabilecek hâle geldiğinde, Urfa’ya, İpek Palas Oteline iki hafta önce geldiğini, hayatında ilk kez namaza işte bu otelde, tam da bu odada başlamış olduğunu anlattı. 

Odanın önemine dair de hiçbir fikri yoktu. Bildiği tek şey, onda Urfa’da iken bir değişiklik hâsıl olduğu ve yeni bir başlangıç yapmaya karar verdiği idi. Konuşurken sarsılıyordu; besbelli ki lütuf ve duası, genç adamın kalbî değişimi üzerinde ayan beyan rol oynamış olan Bediüzzaman’ın hikâyesi ile müteheyyiç olmuştu. Bu Urfa’da yaşanmış küçük bir kerametti.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum