Çin'den ayakkabı ithalatı azaldı

Çin'den ayakkabı ithalatı azaldı

Türkiye'nin Çin'den yaptığı ayakkabı ithalatı, bu yılın ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 azalarak 170 milyon dolardan 122,4 milyon dolara geriledi.

A+A-

Türkiye'nin Çin'den yaptığı ayakkabı ithalatı, bu yılın ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 azalarak 170 milyon dolardan 122,4 milyon dolara geriledi. 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, toplam ayakkabı ithalatı söz konusu dönemde yüzde 20 gerileyerek, 244 milyon dolara düştü. 

En fazla ithalat 122,4 milyon dolarla Çin'den yapıldı. Geçen yılın ağustos ayında bu ülkeden yapılan ithalatta gümrük vergilerinin artırılması dış alımın gerilemesinde etkili oldu. Buna göre, Çin'den yapılan ithalat 2014 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 28 gerileme gösterdi. 

Ayakkabı ithalatındaki düşüşü AA muhabirine değerlendiren Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, Türkiye'nin üretim konusunda Avrupa'da ilk sırada yer aldığını belirterek, "Yıllık 500 milyon çift üretim kapasitesine sahibiz. Yılın 4 ayında 13 yıl aranın ardından ihracat ,ithalatı geçti. Önümüzdeki dönemde kendi sektörümüzle ilgili dış ticaret açığını kapatacağız ve cari açığın düşmesine olumlu katkıda bulunacağız" dedi. 

Türkiye'nin önemli pazarları olan Rusya ve Ukrayna'da yaşanan sıkıntılar nedeniyle ihracatta küçük çaplı bir düşüş yaşandığını dile getiren Çetin, buna karşın Rusya'nın dibi gördüğünü ve bundan sonraki süreçte bu ülkenin ekonomisinde toparlanma beklediklerini söyledi. 

Bu yüzden bu yılın 3 çeyreğinden itibaren ihracat konusunda olumlu gelişmeler beklediklerini anlatan Çetin, "Sektör olarak önümüzdeki 5 yıllık dönem içinde 90 bin ek istihdam ve yüzde 30 büyüme tahmin ediyoruz. Bütün bu gelişmelerin yanında sektörün 2023 ihracat hedefi olan 2 milyar doları, 2,5 milyar dolara yükselttik" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.