Çevre mühendislerinden hava kirliliği uyarısı

Çevre mühendislerinden hava kirliliği uyarısı

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Bölge Temsilcisi Kenan Doğan, hava kirliğini önleyici tedbirlerin biran önce yaşama geçirilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Doğan, Adana’nın son yıllarda çevresel açıdan birçok olumsuzlukla karşı karşıya bırakıldığını, özellikle kış aylarında yoğun bir hava kirliliğine maruz kaldığını söyledi. Kenan Doğan, “Günümüzde hava kirliliği Adana’nın üzerine adeta bir kâbus gibi çökmektedir. Özellikle akşam saatlerinde sokağa çıkan insanların gözlerinde, boğazında yanma oluşmakta ve nefes almakta zorlanmaktadır. İzleme ve denetim yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar biran önce bu kirliliğe çözüm bulmalıdır.” diye konuştu.

ARAÇ EMİSYON DENETİMLERİ ARTTIRILMALI

Şehrin genel çevresel sorunları ve hava kirliliğini sık sık gündeme getirerek, çözüm arayışları içerisinde oldukları belirten Doğan, özellikle Sosyal Yardımlaş ve Dayanışma Vakıflarının dağıttığı yanma verimi düşük, kükürt oranı yüksek kömürlerin hava kirliliğine neden olan önemli etkenlerden biri olduğunu vurguladı.

Dağıtılan kömürlerin miktarı, kömürlerin analiz sonuçları ile ilgili her hangi bir veriye ulaşılamadığını da belirten Doğan, “Isınmadan kaynaklı hava kirliliği kontrol yönetmeliğine göre; dağıtılan kömürlerin ne kadar olduğu, analiz sonuçlarının yaptırılıp yaptırılmadığı, yaptırılıyorsa bu verilerin Adanalı yetkin kurum ve kuruluşlarla ile paylaşılarak gereğinin yapılması gerekmektedir. İlimizin çeşitli noktalarında hava kalitesi ölçüm istasyonları bulunmaktadır. Rutin aralıklarla aldığımız veriler neticesinde birçok kirletici parametrenin, sınır değerlerin çok üstünden olduğu görülmektedir. Hava kirliliğine neden olan diğer bir unsurda araçların egzozlarından çıkan emisyonlardır. Trafikte egzoz emisyonu yaptıran araç sayısı ile yaptırması gereken araç sayısı arasında fark olduğu tahmin edilmektedir. Emisyon ölçümlerinin rutin tarihlerinde yaptırılması ve bununla ilgili denetimlerin arttırılması önleyici bir durum teşkil edecektir. Konu ile ilgili yerel yönetimlerin ve denetim hizmetini yürüten kurumların halkı bilgilendirici eğitimler düzenlemesi gerekmektedir.” dedi.

HAVA KİRLİLİĞİ ÖMRÜ KISALTIYOR

Hava kirliliğinin, çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilediğini dile getiren Kenan Doğan, “Özellikle üst ve alt solunum yolları hastalıkları artış göstermekte; bebekler, çocuklar, hamile ve yaşlılarda ciddi oranda risk teşkil eden hava kirliliği dikkat edilmesi gereken bir olaydır. Yapılan araştırmalarda havası kirli olan yerlerde, insanların daha erken yaşlarda hayatlarını kaybettikleri; genelde bol oksijenli ortamlarda yaşayan kişilerin ise daha uzun süre yaşadıkları tespit edilmiştir. Hava kirliliğinin önlenmesinde bitkiler önemli bir yere sahiptir. Yeşil alanlar şehirlerde hava kirliliğini önleme, temiz hava sirkülasyonunu sağlama, iklimi yumuşatma, yaşanabilir bir çevre oluşturma açısından büyük öneme sahiptir. İlimizde kişi başına düşen yeşil alan miktarı gün geçtikçe azalmakta, bu nedenle kent içi ekolojik dengenin bozulduğu görülmektedir. Her zaman söylediğimiz gibi "doğayı atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldık" ilkesiyle hareket etmediğimiz sürece sürdürülebilir bir gelecekten söz etmek mümkün olmayacaktır.” şeklinde konuştu

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.