Çetin Barajı elektrik üretimine başladı

Çetin Barajı elektrik üretimine başladı

Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) tam kapasite ile elektrik üretmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video konferans yöntemi ile katıldığı Açılışa, Vali Osman Hacıbektaşoğlu, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, Enerji Piyasalar Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, Limak Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ile çok sayıda vatandaş da alanda hazır bulundu.
Çetin Barajının tam kapasite elektrik üretimine başlamasıyla Türkiye ekonomisine yıllık 100 milyon dolarlık katkı yapacağı belirtildi.

Dicle Nehrinin en büyük kolu olan Botan Çayı üzerinde yer alan Çetin Barajının, silindirle sıkıştırılmış beton (RCC) tipine göre Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olduğu kaydedildi. RCC gövdesi 165 metre yüksekliğinde olan barajın gövde hacminin ise 4,8 milyon metreküp olduğu, milli ekonomiye yılda yaklaşık 100 milyon dolar katkı sağlayacağı ifade edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle katıldığı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, son iki yılda 26 farklı şehirde devreye giren 52 hidroelektrik santralinin millete ve ülkeye hayırlar getirmesini diledi.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez ‘in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

"11,3 milyar liraya mal olan hidroelektrik santrallerimiz hayat suyu olacak. 1.85 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. 2002'de sadece 31 bin megavat düzeyinde olan kurulu gücü 91 bin megavatın üzerine çıkardık. Artışın en önemlisini yerli ve yenilebilir enerji oluşturuyor. Elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payı 2002 yılında yüzde 26,3 iken Haziran 2020 itibariyle yüzde 50,7 seviyesine ulaştık. 2002'de 11 bin megavat olan hidroelektrik gücümüz Mayıs 2020 sonu itibariyle 29 bin megavata ulaştık. 36 ilimiz için güneş enerjisine dayalı 74 yarışma düzenleyeceğiz. Küçük ve orta ölçekli yatırımcının yenilenebilir enerjiye dâhil etmiş olacağız Akıncı HES 99 megavatlık toplam kurulu güce sahip.231 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak"

Enerjisi olmayan bir ülkenin medeni olmaktan bahsetmesi mümkün değildir

Santraller bizler için medeni olmanın adeta sıçrama tahtalarıdır.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, " Enerjisi olmayan bir ülkenin medeni olmaktan bahsetmesi mümkün değildir." dedi.

Tüm dünyanın kendi içine kapandığı bir dönemde yatırımı, üretimi ve istihdamı destekleyerek sergilediğimiz olumlu yöndeki ayrışma ile salgına teslim olmadığımızı gösterdik.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan Şöyle konuştu:

“Salgın döneminde sağlık hizmetleri yanında hemen her alandaki yatırımlarını devam ettiren Türkiye, 2023 hedeflerine ulaşmaktaki kararlılığını ortaya koymuştur. Özel sektörümüz sadece OSB'lerde son 6 ayda 10 milyar liralık yatırımla 583 yeni fabrikayı tamamlayarak üretime geçirdi."

Avrupa Birliği'nin şeffaflık sorunu olan ülkeleri Türkiye'nin önüne koyarak uyguladığı çifte standardın gerisindeki niyet açıkça ortadadır." diyen Erdoğan, "Sağlıktan ekonomiye, diplomasiden güvenliğe kadar her konuda kendimize güveniyoruz." dedi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.