Dr. Cemil ŞAHİNÖZ

Dr. Cemil ŞAHİNÖZ

Astral Seyahat çılgınlığı

Memleketimiz ve topraklarımız çok bereketli. Eskiden her gün yeni sahte mehdiler çıkıyordu. Fakat mehdilik artık demode oldu. Son yıllarda daha fazla ezoterik, metafizik, parapsikoloji, yoga, meditasyon, nefes teknikleri, yaşam koçları karışımı insanın psikolojisini altüst eden gruplar, seanslar, kamplar meydana çıktı.

Aslında bu tekniklerin hepsi, insanı gerçekten rahatlatan, insana kalıcı bir huzur veren namazın çakma şekilleri. Fakat namaz kılmayı çok basit ve avam olarak gören bu uçmuş beyinler, aradıkları huzuru namazdan çalınan ve kopyalanan tekniklerde arıyorlar. Halbuki kalpler ancak Allah´ı anarak rahat, huzur ve mutluluk duyabilir.

Bu furyaya en son olarak da astral seyahat yaptığını iddia eden garip tipler eklendi. Özellikle sosyal medya platformlarında astral seyahat ile ilgili paylaşımlar artıyor. Bu paylaşımlar, fantastik deneyimler ve inanılmaz keşifler vadederek gençlerin ilgisini çekiyor.

Astral Seyahat Nedir?

Astral seyahat, kişinin bilincini fiziksel bedeninden ayırarak farklı boyutlara seyahat etmesi olarak tanımlanan bir olgudur. Bu seyahatlerin örneğin meditasyon yoluyla gerçekleştiği iddia ediliyor. Astral seyahat yapan kişiler, uzaktaki yerleri görebildiklerini, ölen kişilerle iletişime geçebildiklerini ve hatta farklı bedenlere girebildiklerini söylerler.

Astral Seyahat mümkün mü?

Astral seyahatin mümkün olmadığını savunan birçok bilimsel ve dini gerekçe vardır.

Bilimsel açıdan bakıldığında, astral seyahatin varlığını destekleyecek hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Aksine enerji transferi, beyin-bilinç ilişkisi gibi birçok engel mevcuttur.

Dini açıdan baktığımızda ise, Cenab-ı Allah bazı özel kullarına bazı imkanlar sağlamıştır. Bu doğrudur. Fakat bunlar mucize veya keramet sınıfına girer ve astral seyahat ettiğini iddia edenlerin metotlarıyla uzaktan yakından alakası yoktur. Dolayısıyla bu tür inançlar hurafe olarak kabul edilir.

Gerçek Olsaydı…

Eğer astral seyahat gerçekten mümkün olsaydı, bunu yapabilen biri muhtemelen bu deneyimi sosyal medyada paylaşmak yerine daha önemli ve anlamlı şeylerle uğraşırdı. Düşünün, bedeninden çıkabildiğini iddia eden birisi, yani bu kadar önemli bir özelliğe sahip olan birisi, işi gücü bırakmış sosyal paylaşım sitelerinde tıklama ve beğeni peşinde. Bu durumdan bile, bunun ne büyük bir sahtekârlık olduğu anlaşılmıyor mu?

Astral seyahat yalanlarının sebebi

Bu yalanları ortaya atanları iki sınıfa ayırmak gerekir. Birincisi, bilerek yalan söyleyen ve sahtekârlık yapan bir kesim.

İkinci sınıf ise, gerçekten bir deneyim yaşamış ve bunu astral seyahat olarak nitelendiriyor. Bilimsel araştırmalara göre astral seyahat yaptığını iddia eden kişilerin çoğu, aslında rüya, uyku sersemliği, REM uykusu davranış bozukluğu, lucid rüyalar, uyku felci, halüsinasyon veya uyuşturucu etkisi altında yaşadıklarını algılayamadıkları için yaygın bir olgu olan astral seyahat olarak anlatmaktadırlar. Yani her insanın örneğin uyku sersemliğinde yaşayabileceği veya görebileceği şeyleri astral seyahat olarak değerlendiriyorlar.

Gençler Neden Astral Seyahata İnanıyor?

Buna rağmen bazı gençler astral seyahata inanmak istiyorlar. Cünkü astral seyahat, bilinmeyenin gizemini ve sınırsız olasılıkları vadediyor. Bu da gençlerin merakını ve heyecanını uyandırıyor.

Günümüzün yoğun ve kaotik dünyasında birçok genç stres ve kaygı yaşıyor. Astral seyahat, bu stresten ve kaygıdan kaçmak için bir yol gibi gözüküyor.

Bazı gençler de, astral seyahatin manevi, ruhsal gelişim ve aydınlanmaya giden bir yol olduğuna inanıyor.

Maalesef kendilerini gerçek aydınlanmaya götürecek yolu terk edip, insanın fıtratına ve psikolojisine ters olan, sadece kısa vadeli huzur duygusu veren bu tekniklerin peşinde koşmaktalar. Ellerinin altındaki gerçek huzuru görmemekteler.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum