Cemil Meriç Günleri başladı: Dilimizdeki fakirleşme düşünceyi bölüyor

Cemil Meriç Günleri başladı: Dilimizdeki fakirleşme düşünceyi bölüyor

Beşiktaş'ta "Cemil Meriç Günleri" düzenlendi

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul şubesince, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde, yazar ve düşünür Cemil Meriç için düzenlenen "Cemil Meriç Günleri" başladı.

Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi'ndeki açılışta konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, etkinlik için çok emek harcandığını belirterek, "Söz konusu Cemil Meriç ise insan yürekten gelerek daha fazla konuşmak, bir sevgi seli olarak onu ifade etmek istiyor. Gençlere çok faydalı olacak bir çalışma oldu. Değer bilme, kadirşinas olma anlamında, hepimizin ortak noktasının Cemil Meriç olması çok önemli" dedi.

"Benim düşünce hayatımda etkili oldu"

Etkinliğe katılan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Meriç'in yerlilik endişesini önemsediğine vurgu yaparak, "Cemil Meriç, benim düşünce hayatımda çok etkili olmuştur. Cumhuriyet tarihinin en çok iz bırakan düşünürlerindendir. Türk ilim ve irfan dünyasının en önemli şahsiyetlerinden Cemil Meriç'i gençliğimde kendime bir parça pusula yaptım. Mehmet Akif'le Tevfik Fikret'i, Cevdet Paşa'yla Namık Kemal'i barıştırma, siyasetten bağımsız ortak değerler olarak pekiştirme fikrini biz Cemil Meriç'ten öğrendik" dedi.

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı da öncü ve örnek isimleri yeni nesillerle tanıştırma gayesinde olduklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Türkçemizi ve bu toprakları güzelleştiren birçok düşünür, aydın ve sanatçımız var. Biz TYB olarak günümüzün irfan ve kültür yıldızlarını bu nesle göstermek istiyoruz. Bugün Cemil Meriç için buradayız. Başka bir gün başka bir yerde olacağız. Bu etkinliklerde gençlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz."

"Bir anaforun içine düştüm"

Etkinlik kapsamında düzenlenen panele katılan tarihçi, yazar Mustafa Armağan, konuşmasında dilin önemine dikkati çekti.Cemil Meriç'in "Bu Ülke" isimli kitabını 16 yaşındayken aldığını dile getiren Armağan, şu bilgileri verdi:

"Bir anda bir anaforun içine düştüm. O yaşta bunları anlayabilmek, bugünkü gibi hakkıyla değerlendirmek mümkün değil. Kitaplarında geçen, bilmediğim bazı kelimeleri çözmem 30 yılımı aldı. Cemil Meriç'le, onun kitaplarıyla hemhal olmaya başlamanın, benim dünyamı nasıl genişlettiğini çok sonra anladım ve birçok konuşmamda, yazımda onun cümlelerini tekrar ettiğimi fark ettim. Dilimizdeki fakirleşme ve cılızlaşma düşünce ve kültürü etkiliyor, bölünmeler oluyor. Kültür çok narin bir şeydir ona özen göstermeli."

Şair Ali Ural da "Onu tanımanın yolu, 'Bu Ülke' kitabının kapağını açmaktan geçer. Çünkü oradan size açılacak yol, bizim anlatacaklarımızdan daha farklı bir yere götürecek sizi. 'Ne romancıyım, ne şairim, ne de tarihçiyim. Sadece dürüstüm' diyor. Önce dürüst ol, sonra üzerine ne inşa edersen et" diye konuştu.

aa

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.