Celal Bayar: Said Nursi ile görüştüm bana namazı sordu

Celal Bayar: Said Nursi ile görüştüm bana namazı sordu

Ankara'daki görüşme: Ne kadro ne ihale sadece namaz!

RİSALEHABER

Türkiye'nin üçüncü cumhurbaşkanı Celal Bayar, vefat yıldönümünde anılıyor. 16 Mayıs 1883'de Bursa Umurbey'de doğan Bayar, 22 Ağustos 1986'da İstanbul'da vefat etmişti.

Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatına dair yaptığı araştırmalarla bilinen Necmeddin Şahiner, Celal Bayar'ın Said Nursi ile görüştüğünü söylemişti.

Böyle bir yalanın yazılmış olmasına çok kızdı!

"Celal Bayar'ın Bediüzzaman'la Manisa'da görüştüğü doğru mu?" sorusunu cevaplayan Şahiner, "Ben Celal Bayar ile pek çok kere görüştüm. Nimet Arzık'ın "Menderes'i İpe Götürenler" adlı kitabında Bediüzzaman'ın Manisa civarında Bayar'la görüştüğü iddia ediliyordu. Kitabı Bayar'a götürdüm. Bu görüşmenin yalan olduğunu söyledi ve böyle bir yalanın yazılmış olmasına da çok kızdı" dedi.

Ankara'daki görüşme: Ne kadro ne ihale sadece namaz!

Kendisinin Cumhurbaşkanı Bayar'a Bediüzzaman'ı sorduğunu ifade eden Şahiner, ikili arasında geçen "namaz" diyalogunu şöyle anlattı:

"Ben Bediüzzaman'ın adını anınca büyük bir hürmetle ondan "Hocaefendi" diye bahsettiğini hatırlarım. Üstad'ın İstiklâl Harbi'nde 8 ay kadar bir Ankara hayatı olmuştu. Bayar da Bediüzzaman Said Nursi ile Ankara'da görüştüğünü söyledi. Üstad görüşmelerinde Bayar'a namaz kılıp kılmadığını sormuş. Bayar kılmadığını söyleyince Üstad namazın ehemmiyetinden bahsetmiş, Bayar da "İnşaallah kılarız efendim" diye cevap vermiş.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum