1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Büyükşehir’den sağlık projesi
Büyükşehir’den sağlık projesi

Büyükşehir’den sağlık projesi

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın sağlık profilinin ortaya çıkarılması projesi kapsamında Orhaneli’nin Ortaköy beldesindeki vatandaşları tek tek sağlık testinden geçirerek, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

A+A-
Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Verem Savaş Derneği'nin ortaklaşa yürüttüğü çalışma tüm köylerde sürecek.
 
Büyükşehir Belediyesi’yle Bursa Verem Savaş Derneği’nin ortaklaşa sürdürdüğü çalışmayla, Orhaneli’nin Ortaköy beldesinde yaşayan tüm vatandaşlar, genel sağlık taramasından geçirildi. Tarama sonuçları, köy meydanında düzenlenen törenle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursa Verem Savaş Derneği Başkanı Dr. Timur Yıldız tarafından köylülere teslim edildi.
 
HEDEF: SAĞLIKLI TOPLUM 
 
Sağlıklı kent uygulamasının her alanda en güzel şekilde gerçekleşmesi için gece gündüz gayret sarf ettiklerini belirten Başkan Altepe, Bursa Verem Savaş Derneği ile birlikte kırsal kesimde örnek bir çalışmanın startını verdiklerini söyledi. Yapılan taramalarla sağlıklı hayatın kırsal kesimde yaşayan vatandaşların ayağına kadar götürüldüğünü kaydeden Altepe, katılımcılara genel sağlık taramasının yanında akciğer grafisi, işitme ve kan testlerinin yapıldığını ifade etti. Taramalar sonucunda erken teşhisle kolay tedavinin önünün açıldığını vurgulayan Başkan Altepe, “Bu şekilde tedavi de mümkün hale gelmiş oluyor. Dolayısıyla bu proje, sağlıklı kent ve sağlıklı toplum için çok önemli. Çalışmanın kırsal kesimde yapılması ayrıca anlamlı” diye konuştu.
 
ERKEN TEŞHİS KOLAYLAŞACAK
 
Projenin kendilerine Başkan Altepe tarafından getirildiğini ve talebi büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirten Bursa Verem Savaş Derneği Başkanı Dr. Timur Yıldız ise, yapılan çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu açıkladı. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Bursa’daki tüm köyleri taramak ve gerekli vakaları tespit edip erken teşhisi kolaylaştırmak istediklerini anlatan Dr. Yıldız, “Başkanımızın her alanda olduğu gibi sağlık turizmi açısından da önemli çalışmaları var. Bu köy projesini de ülkemizde ilk defa kendileriyle birlikte gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.
 
'TÜM KÖYLERDE SÜRECEK'
 
Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu da, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle sürdürülen çalışmaların Orhaneli’nin tüm köylerinde devam edeceğini anlattı. Daha önce de kanser taraması yaptıklarını ve erken teşhisler yakaladıklarını hatırlatan Tatlıoğlu, tüm vatandaşlara kendi sağlıkları için taramalara katılma çağrısında bulundu. Ortaköy Mahalle Muhtarı Süleyman Toy, Ortaköy Dernek Başkanı Hüseyin Uysal ve köy sakini Mehmet Ali Toy, bölgelerinde yapılan sağlık taraması nedeniyle başta Başkan Altepe olmak üzere emeği geçen yetkililere teşekkür etti.
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.