BTK'dan 4,5G testlerine yüzde 75 indirim

BTK'dan 4,5G testlerine yüzde 75 indirim

Laboratuvarda 4,5G hizmet ve altyapılarına ilişkin deney ve kiralamalar için belirlenen ücretlerde yüzde 75’e kadar indirim yapılacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), telefonlar, telsizler ve diğer elektronik haberleşme cihazlarına ilişkin Piyasa Gözetim Laboratuvarı Müdürlüğü (PGM) bünyesinde gerçekleştirilecek Elektromanyetik Uyumluluk (EMC), Radyo Frekans (RF), Alçak Gerilim Direktifi (LVD) ve Özgül Soğurma Oranı (SAR) deneyleri, laboratuvar altyapısının kullanılması, kiralanması ile eğitim ve danışmanlık hizmetlerine ilişkin ücretleri yeniden düzenledi.

BTK, 1 Nisan 2016'da hizmete girecek 4,5G hizmet ve altyapılarına ilişkin sistem ve ekipmanlarına ilişkin laboratuvarda yapılacak deneylerde, belirlenen ücretlerde yüzde 75’e kadar indirim yapılması kararı aldı.

Kurul, teknolojik yeniliklerin uygulanması ile araştırma-geliştirme faaliyet ve yatırımlarının teşvik edilmesi, elektronik haberleşme cihaz ve sistemlerinin kurulması, kullanılması ve işletilmesinde insan sağlığı, can ve mal güvenliği, çevre ve tüketicinin korunması amacıyla ilgili standartlara veya teknik düzenlemelere uygun olmayan ürünler için bu ürünleri piyasaya arz eden kuruluşlardan alınacak test/deney ücretlerini yeniden belirledi.

BTK'nın Ankara'da kurulu Piyasa Gözetim Laboratuvarında, tahsis edilen ilgili frekans bantlarında çalışan 4,5G hizmet ve altyapılarına ilişkin sistem ve ekipmanlar ile yerli ürün geliştirmeye yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında gelecek deney ve kiralama taleplerinin karşılanması için belirlenen ücretlerde yüzde 75’e kadar indirim yapılacak.

Diğer laboratuvarlarla işbirliği halinde gerçekleştirilen yeterlilik testleri ve laboratuvarlar arası karşılaştırma deneylerinin PGM’de uygulanan test/deney ve altyapı kullanımına ilişkin ücretler, kapsam dışında tutulacak.

Söz konusu Kurul kararı ile Piyasa Gözetim Laboratuvarı'nda oda kullanım ücreti bin 290 lira ile 3 bin 583 lira, RF deney ücreti 188 lira ile 753 lira, EMC deney ücreti 394 lira ile bin 343 lira, LVD deney ücreti 41 lira ile bin 102 lira, eğitim ve danışmanlık ücreti ise 502 lira ile bin 4 lira arasında olacak.

AA

 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.