Botlara kalite standardı geliyor

Botlara kalite standardı geliyor

TSE kış mevsiminin zorlu şartlarda geçtiği Türkiye'de bot üretiminde yeni kalite standartları belirlemek üzere çalışma başlattı.

A+A-

Ahmet Bayram'ın haberi:

Türk Standartlar Enstitüsü (TSE) Tekstil İhtisas Grubu tarafından hazırlanan "TST 2946 Ayak Giyecekleri-Bot-Ağır Şartlarda Kullanılan Standart ve Kriter Tasarısı" ilgili bakanlıklar ve sektörel kuruluşlara gönderildi. Gelen önerilere göre şekillenecek standartla AB'ye uyum sağlanması ve botlarda kalitenin artırılması hedefleniyor.

Botların malzeme cinsine göre "deri", "su geçirmez deri", "su geçirmez deri ve su geçirmez kumaş", "deri-kumaş karışımı", taban yapım şekline göre "tabanı tek yoğunluklu kauçuk", "çift yoğunluklu kauçuk", "tek yoğunluklu poliüretan", "poliüretan-tormopoliüretan" olarak ayrıldığı tasarıda, kullanılan astar ve kumaşa göre de "su geçirmez kumaş ile astarlı", "kumaş ile astarlı" ve "astarsız" olmak üzere türler belirlendi.

Kullanım amaçlarına göre de botların farklı tür ve tiplerinin belirtildiği tasarıda, botun tekleri arasında görünüm, deri kalınlık, kopma-yırtılma mukavemeti, yağ miktarı, esneme, pH derecesi, suya dayanıklılık, su geçirmezlik, tabanın kayma değeri, enerji emme kapasitesi gibi konularda standart değerlerin belirlendiği tasarıda, ayakkabıda azo boyar maddelerin yer almamasına işaret edildi.

Bir çok ayrıntıdaki standarda yer verilen tasarıda, "Kaliteli bir botta dikişlerin muntazam olması, çift dikişlerin birbirine paralel olması, dikiş uçları, bitiş ve başlangıç yerlerinden pekiştirilmiş olması, kopan dikişlerin ise en az 1 santimetre geriden dikilmiş ve sarkan dikiş ipliği uçlarının temizlenmiş olması gerektiği" ifadeleri yer aldı.

Türkiye ayakkabı üretiminin yaklaşık yüzde 38'lik bölümünün karşılandığı İzmir'in Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel,  "Standart konusunda geç bile kalındığını söyleyebilirim. Türkiye sağlıklı ayakkabı ürettiği halde sağlıksız ayakkabı giyen bir toplum" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.