Bitlis’te sempozyum: İdrisi Bitlisi, Said Nursi, Fuad Sezgin

Bitlis’te sempozyum: İdrisi Bitlisi, Said Nursi, Fuad Sezgin

Bitlis ilim merkeziydi. Nice ilim insanı ve gönül adamı bu şehirde yetişmiştir

A+A-

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ), Türk Tarih Kurumu ve Bitlis ve Yöresi Tarih ve Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİTAM) tarafından organize edilen “Uluslar arası Bitlis Tarihi ve İdrisi Bitlisi” sempozyumu başladı. 

Bitlis ve Yöresi Tarih ve Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİTAM) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Fatih Gencer, Bitlis’in geçmişte bir ticaret merkezi olduğunu belirterek, “Bitlis ilim merkeziydi. İdrisi Bitlisi, Faki Teyran, Müştak Baba, Sıbğetullah Arvasi, Muhammed Diyauddin, Said Nursi, Fuad Sezgin gibi nice ilim insanı ve gönül adamı bu şehirde yetişmiştir. Bitlis üreten bir şehirdir. Bitlisliler ihtiyaç duydukları şeylerin önemli bir kısmını kendileri imal ederlerdi. Şehirleri kendileri gibi güzide olan Bitlisliler, fedakarlıkları ve azimleriyle örnek gösterilmişlerdir. Kadim şehir Bitlis; evleri, kaleleri, köprüleri camileri, medreseleri, kiliseleri, hanları ve hamamları, özellikle mezar taşları ile önemli bir medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yakın çevresinde bu özellikleri barındıran başka bir yerleşim yeri yoktur. Bu sempozyumun başarılı geçeceğine inanıyor, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bitlis Eren Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş ise, sempozyumun amacının İdrisi Bitlisi'yi bir kez daha anlamak, anlatmak ve bir kez daha tartışmasının önüne geçmek olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Uluslar arası Bitlis Tarihi ve İdrisi Bitlisi sempozyumunun ortaya çıkış sebebi, Bitlis’in sahip olduğu tüm değerleri, bu işin uzmanı ve seçkin hocalar tarafından ortaya koymak, İdrisi Bitlisi bir kez daha malumunuz olduğu üzere Osmanlı tarihinde çok önemli bir görev üstlenmiş, Osmanlı gibi bir dünya devletinin mümtaz şahsiyetlerinden biridir. Bitlis, İdrisi Bitlisi gibi şahsiyetlerle ne kadar övünse azdır. Bu sempozyuma katılan tüm hocalarımıza teşekkür ediyor, sempozyumun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Bitlis Eren Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sabir Rüstemli de, okuduğu şiirin ardından sempozyuma katılanlara teşekkür etti. Rüstemli, sempozyumun Bitlis’e, ülkemize ve bilim dünyasına hayırlı olmasını diledi.

Programda verilen arada, ‘Geleneksel Türk Sanatları Karma Sergisi’ açılışı gerçekleştirildi. Sempozyumun ilk oturumunda ‘Yavuz Sultan Selim’in Doğu Anadolu Siyaseti ve Bitlis’, ‘İdrisi Bitlisî’nin Mezarı Meselesi’, ‘İdrisi Bitlisî Heşt Bihişt’inin Kaynak Değeri: Tacü’ttevârîh Örneği’, ‘Osmanlı Denizcilik Tarihinin Kaynağı Olarak Heşt Behişt’, ‘Evliya Çelebi’nin Dicle ve Fırat Haritasında Bitlis ve Çevresi’ gibi konularda bildiriler sunuldu.

İki gün sürecek olan sempozyum, ayrı salonda 76 bilim insanının sunacağı bildirilerle devam edecek. Program sonunda sempozyuma katılanlara Bitlis’in tarihi ve doğa güzelliklerinin gösterileceği bir gezi programı düzenlenecek. iha

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.