1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Bir insan ölünce kaç defa cenaze namazı kılınabilir?
Bir insan ölünce kaç defa cenaze namazı kılınabilir?

Bir insan ölünce kaç defa cenaze namazı kılınabilir?

Cenaze üzerine bir defa namaz kılınır. Tekrar edilmesinde kerahet vardır. Birden çok cenazenin her birine ayrı ayrı namaz kılmak evlâdır. Hepsine bir namaz kılmak da gfeçerlidir.

A+A-

Velinin müsaadesi olmadan cenazenin namazı kılınmış olsa, onun namazına katılamamış bulunan cenaze velisi, ister tek başına, isterse kendisi gibi cenaze namazını kılamamış kimselere imam olarak ikinci defa namaz kılabilir. Fakat varislerden başkası için bu caiz görülmemektedir. Cenaze velisi de namazı kıldıktan sonra, kendi derecesinde başka bir veli gelip, ayrı bir namaz kılamaz. Çünkü, namazı kılan velinin velayeti tamdır. (bk. Nimetü'l-İslam, Kitabü's-Salat s. 591)

Hanefi ve Maliki mezhebine göre cenaze namazı bir defa kılınmış ise ikinci defa kılınması mekruhtur.

Ancak Şafii ile Hanbeli mezhebine göre cenaze namazını kılmayan kimse için tekrar onu kılmak sünnettir. Çünkü Peygamber (asm)'in hazır olmadığı bir zamanda Ümmü Sa'd vefat etmişti. Dönünce tekrar cenaze namazını kıldı. Halbuki vefatı üzerine bir ay geçmişti. (Halil Gönenç. Günümüz Meselelerine Fetvalar I. Cilt)

Gaib bir ölü üzerine cenaze namazı kılınıp kılınamayacağı hususunda ihtilâf vardır. Şafiî ile Hanbelî mezheblerine göre kılınması caizdir. Çünkü, daha önce İslâm'ı kabul eden, Habeşistan Kralı Necaşi'nin vefatını vahiy yoluyla öğrenen Peygamber (asm) Müslümanları namazgaha çıkarttı ve onun cenaze namazını kıldırdı.

Ancak Farz-ı Kifaye olan cenaze namazı yerine geçmez, yani bununla iktifa edilmez. Mutlaka cenazenin bulunduğu yerde cenaze namazını kılmak gerekir. (Mugni'l-Muhtac, 1/345; Fıkhus-Sünneh, 1/535)

Hanefi ile Maliki mezhebine göre gaib ölü üzerine cenaze namazı kılınmaz.

 

Sorularla İslamiyet

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.