Bediüzzaman'ın Üstadı Kur'an ve Resulullahtır

Bediüzzaman'ın Üstadı Kur'an ve Resulullahtır

“Hz. Peygamber Yolu” adlı konferansta, Eğitimci Tahir Ünverdi: 'Ümit Allah’ın emridir. Yeis Müslüman’a haramdır.' dedi

A+A-
Cihan Mert'in haberi
 
Eğitimci Tahir Ünverdi: “Bediüzzaman hiçbir zaman ümitsizliğe düşmemiştir. Ümit Allah’ın emridir. Yeis Müslüman’a haramdır. Biz de Bediüzzaman’ın dediği gibi ümitsiz değiliz.” 
 
Vefatının 54. yıl dönümünde Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri Nevşehir’de yapılan programla anıldı. Nevşehir Genç Yaklaşım Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği ve Yeni Asya Nevşehir Temsilciliği tarafından düzenlenen “Hz. Peygamber Yolu” adlı konferans, Eğitimci Tahir Ünverdi’nin katılımıyla  gerçekleştirildi. Ünverdi, konuşmasında Bediüzzaman’ın bir Peygamber aşığı olduğunu belirtirken, “Bediüzzaman, Hz. Peygamberin (asm) gittiği yoldan gitmiştir. Kendisine üstad olarak sadece Kur’ân’ı ve Resullah’ı seçmiştir. Bunun için Bediüzzaman bir Peygamber aşığıdır. Bediüzzaman, Hz. Muhammed’i (asm) kendisine mutlak rehber seçmiştir. Tüm hayatı Hz. Peygamberin yaşayışını sünnetin yaşamak için geçmiştir. İmanî, içtimaî ve siyasî bütün kararlarında Hz. Peygamberi (asm) rol model olarak seçmiş ve onun sünnetindeki tavsiyelerine uymuştur.” dedi.
 
Yanlış rol modeller seçiyoruz 
Bediüzzaman’ın eserlerinde Hz. Peygamberin (asm) yolununun örneklerini tek tek izah ettiğine dikkat çeken Ünverdi, “Said Nursî içtimaî siyasî ve imanî kararalarında hep Kur’ân’ın ve Resulullahın (asm) tavsiyelerine uymuştur. Bugün İslâm âlemi Resulullah’ı (asm) rol model olarak seçmiyor. Başımıza gelenler de hep bu yüzden oluyor. Bugün kimi bir liderinin peşinden kimi komünizmin, kapitalizmin vs peşinden gidiyor. Bunun için de şaşırmalar savrulmalar oluyor. Bakıyorsunuz islâm âlemi kan ağlıyor. Neden? Çünkü Müslümanlar Hz. Muhammed’in (asm) yolundan gitmiyor. Gittiğini zannettiği zamanda yanlış yolda gittiğinin farkında değil. Örneğin Resullullah’ın (asm) bize öğrettiği kardeşlik hukuku bugün ayaklar altında eziliyor. Selâmlaşma, hal hatır sorma birbirimize duâ etme, yardım etme, hiçbir masuma zulüm etmeme gibi Müslüman’ın özellikleri es geçilerek nefsin istekleri peşinde gidiliyor.” şeklinde konuştu.
 
Yeis Müslümana haramdır
“Bediüzzaman hiçbir zaman ümitsizliğe düşmemiştir” diyen Ünverdi, “Ümit Allah’ın emridir. Yeis Müslüman’a haramdır. Biz de Bediüzzaman’ın dediği gibi ümitsiz değiliz. İslâm’ı doğru anlamak için okuyacağız ve tüm insanlığın hak ettiği selâmetli yol için vazifemize devam edeceğiz. İslâm’ın prensiplerine daha sıkı sarılacağız. Ve Allah yeniden arzu edilen huzuru sinelerimize ve âlemimize yayacak inşallah.” dedi.  
 
Yeni Asya

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum