1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Bediüzzaman’ın davetine Sudan’da icabet edildi
Bediüzzaman’ın davetine Sudan’da icabet edildi

Bediüzzaman’ın davetine Sudan’da icabet edildi

140 öğrenciye Uluslararası Afrika Üniversitesi Konferans Salonunda program düzenlendi

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Sudan'da Bediuzzaman Said Nursi Hazretleri'nin vefatının  55. yılı münasebetiyle 13 ülkeden 140 kişiye Risale-i Nur Sertifikası verildi. 2014-2015 yılında Hayrat Vakfı Sudan Temsilciliğinde eğitim alan ve almaya devam eden, 140 öğrenciye Uluslararası Afrika Üniversitesi Konferans Salonunda program düzenlendi. 

Programa yoğun ilgi gösterildi. Sertifika alacak 13 ülkenin haricinde Afrika'nın diğer ülkelerinden öğrencilerin de  yoğun ilgisi vardı. Ayrıca Sudan'dan idareciler, farklı üniversitelerden akademisyenler, Türkiye'den Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Türk vatandaşlarının da katılımı vardı. Program Mehmed Said Çetin'in Kur'an tilaveti ile başladı. Arkasından Hayrat Vakfı'nın tanıtım videosu izlendi. 

Hayrat Vakfı Sudan Temsilcisi İsmail Kaya Bediüzzaman Hazretlerinin iman ve Kur'an davası için yaptığı fedakarlıkları anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. Bediüzzaman hazretlerinin, hayatını İmana, Kur'an'a, yüce milletimize ve vatanımıza hizmet ederken değişik sıkıntılar ve ızdıraplarla karşılaşmasına rağmen emniyete zarar verecek, ülke düzenini bozacak hiç bir tutumun içine girmediğini vurguladı. 

"İŞTE EY ÜSTADIMIZ BİZ DAVETİNE İCABET ETTİK"

İsmail Kaya konuşmasına şöyle devam etti: “Üstadımız Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin himmeti; bulunduğu asrın sıkıntılarından daha büyüktü. Ümidi; düşmanlarının ceberrutundan daha kuvvetli idi. Karanlık ve soğuk kış gecelerinde istikbalde gelecek parlak bir baharın tohumlarını atıyordu. Ve mahkemede kendisini yargılayan hakimlere söyle demişti. Risale-i Nur ve Risale-i Nurun gerçek talebeleri "elli sene sonra gelecek" nesl-i âtîye hizmet ediyor. Risale-i Nur'un başka bir yerinde ise "elli sene" sonra gelecek gençliğe hitaben: "Benim vukufum var ki bu kitabın meseleleri sizlerde tahakkuk edecektir." İşte biz de Üstadın vefatından tam elli beş  sene sonra bu salonda, Risale-i Nurun yazıldığı topraklardan kilometrelerce uzaklardan gelen ve bu salonda hazır bulunan şu genç ve kalabalık topluluğun lisanı hali : "işte ey Üstadımız biz davetine icabet ettik" diyoruz.” 

İsmail Kaya konuşmasında bu programın sloganının "İşte ey Üstadımız biz davetine icabet ettik" olarak belirlenmesinin sebebi; Üstadımızın kendisinden elli sene sonra gelecek nesli âtîye beslediği ümidinin tahakkuk ettiğini göstermektir” dedi. 

RİSALE-İ NUR ÇALIŞMALARINA KATILAN GENÇLER TEŞEKKÜR BELGESİ

Katılımcıları temsilen Tanzanya, Burkina Faso, Senegal ve Sudanlı gençler birer konuşma yaptılar. Her birisi Risale-i Nur'dan istifadelerini, hayatlarına yansımalarını ve bakış açılarındaki büyük değişimden söz ettiler. Ve her birisi bu risaleleri kendi ülkelerine taşıyacaklarına vurgu yaptılar. 

Afrika Üniversitesi Şeriat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Muhammed Mustafa Bey Hayrat Vakfının çalışmalarını iftiharla takip ettiğini ve her zaman talebelerine Hayrat Vakfı'nın öğrencilerini örnek gösterdiğini ifade ederek, “Afrika Üniversitesi'nin bir mesajı ve bir gayesi var. Hayrat Vakfı Sudan'da yaptığı çalışmalarla bizim bu mesajımızın ulaşmasında ciddi desteği vardır” dedi.

Kur'ân-ı Kerim Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Dr. Ahmed Fadlullah Uhaymir kürsüye çıktığında Bediüzzaman Hazretleri'nin ruhuna salonda bulunanlardan birer Fatiha okumalarını istedi. 

Risale-i Nur çalışmalarına katılan ülkelerin gençlerini temsilen 13 gruba teşekkür belgesi verildi. 

Sudan Hayrat Vakfı temsilcileri İsmail Kaya ve Rıdvan Abud program hakkında şu bilgileri verdiler:
Hayrat Vakfı olarak bu anlamlı günde Sudan'da bulunan ekibimizle güzel bir program gerçekleştirdik. Bu programı ve burada bulunan bu heyecanlı gençliği görünce Bediüzzaman hazretlerinin hayalinin gerçekleştiğini görüyor  ve bu hayalin gerçekleşmesinde Allah'ın ikramı ile çalışan birer birey olduğumuz için Allah'a çok şükrediyoruz. Risale-i Nuru ve Bediüzzaman hazretlerini daha sonra yapacağımız yerel ve uluslararası programlarla tanıtmaya devam edeceğiz. Aksam da merkezimizde  farklı devletlerden öğrencilerle Hatim programı icra edeceğiz, dediler.

foto_galeri-002.gif

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum