Bediüzzaman: İki aydır kuraktı, Regaip Gecesi öyle bir yağmur yağdı ki!

Bediüzzaman: İki aydır kuraktı, Regaip Gecesi öyle bir yağmur yağdı ki!

Üstad Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin Regaib kandilinden altı saat önce yazdığı mektupta kuraklık ve yağmursuzluk ifadeleri dikkat çekiyor

Ahmet Bilgi-RİSALEHABER

Bu akşam Regaib Kandili. Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri Risale-i Nur Külliyatından Sikke-i Tasdik-i Gaybi eserinde yer alan bir mektubunda Regaib kandilinin bereketine dikkat çekiyor.

İki aydır kuraklığın devam ettiğini, yağmur duasının yapıldığına dikkat çeken Bediüzzaman Hazretleri, ümitsizliğin yaygınlaştığı bir dönemde Regaip gecesi ile yağmur yağdığını belirtiyor.

Bediüzzaman Hazretleri bu durumun, Regaib gecesinin kudsiyetini gösterdiğini ve kainatın Peygamber Efendimizi (asm) alkışladığını açıklıyor.

Mektup şöyle:

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ بِعَدَدِ قَطَرَاتِ الْمَطَرِ فِى لَيْلَةِ الرَّغَائِبِ بِاسْمِهِ سُبْحَانَهُ

Aziz kardeşlerim; Size iki pusulayı Leyle-i Regaipten altı saat evvel yazdım.

“Hizbü’n-Nuriye” ve Hüsrev’in kâğıdı ile teslimden sonra, kat’iyen benim kanaatimde bir nevi mu’cize-i Ahmediye olarak, iki aydan beri mütemadiyen kuraklık ve yağmursuzluk, her tarafta daima namazlardan sonra pek çok duaların akîm kaldığı ve herkes me’yusiyetinden derd-i maişet endişesiyle kalben ağlarken, birden Leyle-i Regaip -bütün ömrümde hiç işitmediğim ve başkalar da işitmediği- üç saatte yüz defa, belki fazla tekrarla melek-i ra’dın bu yüksek ve şiddetli tesbihatıyla öyle bir rahmet yağdı ki, en muannide dahi Leyle-i Regaibin kudsiyetini ve Hazret-i Risaletin bir derece, bir cihette âlem-i şehadete teşrifinin umum kâinatça ve bütün asırlarda nazar-ı ehemmiyette ve Rahmeten li’l-Âlemîn olduğunu ispat ettiği ve kâinat o geceyi alkışlıyor diye gösterdi.

REGAİB NEDİR?

Regâib, Arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "regâib"in aslı budur.

Receb’in ilk cuma gecesine Regaib Gecesi denir. Bu geceye Regaib Gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allah Teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.

Regaib Gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı Kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.

Peygamberimiz (a.s.m)’ın Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Receb ayıdır. Bu Receb ayında oruç tutmanın muazzam, muhteşem sevapları var.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum