Bediüzzaman, 'hakkın hatırı hiçbir hatıra feda edilmez' diyor

Bediüzzaman, 'hakkın hatırı hiçbir hatıra feda edilmez' diyor

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Şanlıurfa'da konuştu

Şanlıurfa’da Kutlu Doğum etkinlikleri 20 bin kişilik GAP Arena Stadyumu'nda düzenlendi.

Şanlıurfa Müftülüğü tarafından düzenlenen ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikte, konuşmacılar Kutlu Doğum Haftasının önemini anlattı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ‘Hz. Peygamber, din ve samimiyet’ konulu bir konuşma yaptı. İslam ülkelerinin barıştan yoksun yaşadığını dile getiren Görmez, bunu Müslümanların İslam'ı hakkıyla yaşamamasına bağladı. Görmez, “İslam yurtları, barışın ve selametin yurtlarıdır. İslam yurtlarında bugünlerde barış yok. Yüreklerimizi birleştirmeye gelen dinimizi biz tefrika aracı haline getirdik. Dünyaya kul köle olmaktan, Güce tapmaktan kurtarmaya gelen İslam'ı biz dünyalıklarımızın metası haline getirdik. Bizi gücün Kulu kölesi olmaktan kurtarmaya gelen dini, istismar aracı haline getirdik” dedi.

İslam dininin esasında samimiyetin olduğunu vurgulayan Görmez, şunları söyledi: “Kardeşlerim Peygamberimiz bir gün hutbede ‘din samimiyettir’ diyor. Kime karşı, Allah’a.. Din önce Allah'a karşı samimi olmaktır. Müminin ancak Allah ile ilişkisi samimiyetle olur asla menfaat ilişkisine dönüştürülmez. Urfa'nın çok manevi büyük zenginlikleri var, bedenen Urfa'da medfun olmasa da ruhen medfun olduğuna inandığımız Bediüzzaman var. Ne diyor? ‘Allahla ilişkimizi tarif ederken hakkın hatırı alidir hiçbir hatıra feda edilmez. Gönül dünyamızı işgal eden kötülükler var gönül dünyamızdaki samimiyeti ortadan kaldıran kara delikler var. Birincisi yüreğimizin rikkatini, inceliğini ortadan kaldıran kin. Mümin mümine karşı kindar olamaz, dindar kindar olamaz. İkincisi kalbin aydınlığını, duruluğunu safiyetini ortadan kaldıran öfke, mümin mümine öfkelenmez, öfkesi onu zalim yapmaz, adaletsizliğe sevk etmez. Üçüncüsü yürekleri işgal eden intikam duygusu. Mümin mümine intikam duygusu içinde olmaz. Dördüncüsü yüreği işgal eden yüreğin ayrılığını duruluğunu söküp alıp götüren kibir ve gururdur. Mümine kibir yakışmaz, müminin kibiri olmaz, mümin gururlu olmaz mütevazidir. Beşincisi güç tutkusu. Altıncısı servet tutkusu. Yedincisi her şeyi mübah gören acımasız rekabet.”

Konuşmaların ardından Türkçe, Kürtçe ilahiler söyledi. Tribünleri dolduran vatandaşlar alkışladıkları ilahilere zaman zaman eşlik etti. Dualar edilen gecede, haftanın anlamına ilişkin düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere de ödülleri dağıtıldı. Etkinliğe katılanlar arasında çekilen kura ile 10 kişi umreye gitme hakkı kazandı.

Cihan

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.