Bediüzzaman gıybet için çok ağır sözler kullanmış

Bediüzzaman gıybet için çok ağır sözler kullanmış

Akdoğan, Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin "gıybet"le ilgili sözlerini köşesine taşıdı

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin "gıybet"le ilgili sözlerini köşesine taşıdı.

"Üstad Bediüzzaman hazretleri değil yalan ve iftira, gıybet konusunda bile çok ağır değerlendirmelerde bulunmuştur" diyen Akdoğan, Yeni Şafak'taki yazısını şöye sürdürdü:

Cenab-ı Hakk, Hucurat suresinde şöyle buyurur: 'Ey iman edenler! Zandan çok sakının! Çünkü zannın bir kısmı günahtır. SİNSİ CASUSLAR GİBİ AYIP ARAMAYIN! Gıybet ederek biriniz ötekini arkasından çekiştirmesin! Sizden biri, ölmüş kardeşinin etini yemek ister mi? Bakın bundan iğrendiniz. Allah'tan sakının! Hiç kuşkusuz, Allah tövbeleri çok kabul eden, rahmeti sonsuz olandır.'

Üstad hazretleri ise bu ayeti yorumlarken şunları söyler:

'Âyâ, sual ve cevap mahalli olan AKLINIZ YOK MU ki, bu derece çirkin bir şeyi anlamıyor?

Âyâ, sevmek nefret etmek mahalli olan KALBİNİZ BOZULMUŞ MU ki, en menfur bir işi sever?

Cemaatten hayatını alan hayat-ı içtimaiye ve medeniyetiniz ne olmuş ki, böyle HAYATINIZI ZEHİRLEYEN bir ameli kabul eder?

İNSANİYETİNİZ NE OLMUŞ ki, böyle canavarcasına arkadaşınızı diş ile parçalamayı yapıyorsunuz?

Hiç rikkat-i cinsiyeniz, hiç SILA-İ RAHMİNİZ YOK MU ki, böyle çok cihetlerle kardeşiniz olan bir mazlumun şahs-ı manevisini insafsızca dişliyorsunuz? Ve hiç aklınız yok mu ki, kendi âzânızı kendi dişinizle divane gibi ısırıyorsunuz?

VİCDANINIZ NEREDE? Fıtratınız bozulmuş mu ki, en muhterem bir halde bir kardeşinize karşı, etini yemek gibi en müstekreh bir işi yapıyorsunuz?

Gıybet, ehl-i adavet ve hased ve inadın en çok istimal ettikleri ALÇAK bir silâhtır. İzzet-i nefs sahibi, bu pis silâha tenezzül edip istimal etmez. Nasıl meşhur bir zat demiş: 'Düşmanıma gıybetle ceza vermekten nefsimi yüksek tutuyorum ve tenezzül etmiyorum. Çünkü gıybet, zaif ve zelil ve aşağıların silâhıdır'.

Gıybet şu ayetin kat'î hükmüyle nazar-ı Kur'an'da gayet menfur ve ehl-i gıybet, gayet FENA VE ALÇAKTIRLAR. Gıybetin en fena ve en şenii ve en zalimane kısmı, kazf-i muhsanat nev'idir. Yani gözüyle görmüş dört şahidi gösteremeyen bir insan, bir erkek veya kadın hakkında zina isnad etmek; en şeni bir günah-ı kebair ve en zalimane bir CİNAYETTİR, hayat-ı içtimaiye-i ehl-i imanı zehirlendirir bir HIYANETTİR, mesud bir ailenin hayatını mahveden bir GADRDİR. Evet Sure-i Nur bu hakikatı o kadar şiddetle göstermiş ki, vicdan sahibini titretiyor ve tüylerini ürperttiriyor.'

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.