Batman'da binlerce kilogram atık toplandı

Batman'da binlerce kilogram atık toplandı

Sıfır Atık Projesi kapsamında Batman'da aralık ayında 6 bin 343 kilogram atık toplandı.

A+A-

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde gerçekleştirilen Sıfır Atık Projesinin, Ankara'dan başlamak üzere aşamalı olarak tüm Türkiye'de hayata geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, projenin kamu kurum ve kuruluşlarında, eğitim kurumlarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, dinlenme tesislerinde ve büyük iş yerlerinde uygulanması ve 2023 yılında tüm Türkiye'de uygulamaya geçilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Açıklamada, "2020 yılı aralık ayı itibariyle Sıfır Atık Projesi kapsamında; envanter oluşturmak, istatistik yayınlamak, kazanımları hesaplamak, uygulamaları daha kolay izlemek, bilgi ve belgelendirme altyapısını oluşturmak amacıyla Sıfır Atık Bilgi Sistemi kurulmuştur. Bu sistemle birlikte sıfır atık projesine dahil olan kurum ve kuruluşlar atık beyanlarını ve sıfır atık projesi ile ilgili tüm işlemleri online olarak yapacaklardır. Sıfır Atık Bilgi Sistemine 285 kurum ve kuruluş dahil edilmiş olup bu tarih itibariyle aralık ayı için beyan edilen atık miktarı 6 bin 343 kilogram geri dönüşümü mümkün olan atık toplanıp lisanslı firmalara teslim edildiği görülmüştür." denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Sıfır Atık Projesi kapsamında aralık ayında ilimizde toplanan atık miktarları ve kazanımları şöyle; 43 ağacın kesilmesi önlendi. 28 bin 324 Kwh enerji tasarrufu. 809 kilogram daha az sera gazı salındı. 89 metreküp su tasarrufu sağlandı. 21 metreküp depolama alanından tasarruf edildi."

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.