1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Batılı zengin ülkeler sorumluluğu paylaşın
Batılı zengin ülkeler sorumluluğu paylaşın

Batılı zengin ülkeler sorumluluğu paylaşın

Dünyanın önde gelen uluslararası yardım kuruluşları, iç savaşın sürdüğü Suriye’nin komşularına ‘mültecilere kapınızı açık tutun’ baskısı yapan Batılı ülkelere sorumluluğu paylaşma çağrısı yaptı.

A+A-
Aralarında Oxfam, Save the Children (Çocukları Kurtarın), Refugee Council (Mülteci Konseyi) ve Amnesty International’ın (Uluslararası Af Örgütü) bulunduğu 30 kadar yardım kuruluşu, dün yaptıkları ortak bir açıklamada zengin Batılı ülkelerin, 2015 sonuna kadar en azından Suriyeli mültecilerin yüzde 5’ini (160 bin) kabul etmelerini istedi. Cenevre’de bugün BM tarafından düzenlenecek Suriye mülteci krizi konusundaki konferansın arifesinde yapılan çağrıda önceliğin de kadın ve çocuklar ile tıbbi yardıma muhtaçlara, işkence görmüş kişilere verilmesi gerektiği kaydedildi.
 
BM kayıtlarına göre Mart 2011’den bu yana en az 3,3 milyon kişi Suriye’yi terk etti. Ancak gayri resmi rakamın bundan çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Türkiye’de kayıtlı sığınmacı sayısı 1,6 milyon. Dört milyonluk Lübnan’da her dört kişiden biri mülteci. Bölge dışındaki ülkelerin aldığı Suriyeli ise toplam mültecilerin yüzde 2’sinden az. Avrupa Birliği ülkelerinin şimdiye dek kabul ettiği mülteci sayısı sadece 5 bin. Cenevre konferansı öncesi Norveç  1.500 kadar, Fransa 500, Hollanda 250, Belçika  150 ve İngiltere 90 Suriyeliyi yerleştireceğini açıkladı. Almanya ise daha önce 30 bin civarında mülteci alma taahhüdünde bulunmuştu.
 
Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.