Bartın kültür ve turizm kenti oldu

Bartın kültür ve turizm kenti oldu

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın'ın zengin kültür ve turizm potansiyelini harekete geçirmek için kültür ve turizm yatırımlarına büyük önem verdiklerini belirterek, iktidarları döneminde bu alanda büyük yatırımlar gerçekleştirdiklerini açık

A+A-

Milletvekili Tunç, 'Bartın'ın il oluşundan bu yana kültürel ve sanatsal etkinliklerin, kongre ve konferansların yapılabileceği, tiyatro gösterilerinin yapılabileceği bir kültür merkezi maalesef yapılamamıştı. 1993'te temeli atılan ancak yüzde 30 seviyesinde çürümeye terkedilmiş bir inşaat vardı. Biz mevcut yapının yeniden deprem güçlendirmesini ve ikmal ihalesini gerçekleştirerek kültür merkezi inşaatını tamamladık. Bartın Kültür Merkezi bünyesinde kütüphane, sanat galerisi, sergi salonları, resim-heykel atölyesi, 400 kişilik büyük salon, 110 kişilik küçük salon, sanatçı misafirhanesi, halk oyunları salonu, kafeterya ve benzeri bölümlerin yaptık. Kültür Merkezimizin hizmete açılmasıyla Bartın'da büyük bir eksikliği gidermiş olduk.

Tarihi Bartın evlerini ayağa kaldırıyoruz, 89 adet tarihi evin restorasyonu için proje yardımları yaptık. 25 adet tarihi evin restorasyonu için proje uygulama yardımları yaptık. Amasra tüneli, Amasra Yolcu ve Yat limanı, Amasra Öğretmenevi, başta olmak üzere Amasra'da önemli turizm yatırımlarını hayata geçirdik. Fatih Sultan Mehmet Anıtı, Atatürk Anıtı ve çevre düzenlemelerinin ödeneklerini Kültür ve Turizm Bakanlığından sağladık. Amasra Müzesi, Kemere ve Kemerdere Köprülerinin onarımlarını başlattık. Yüzde 52'si Bartın sınırları içerisinde bulanan Küre Dağları Milli Parkı için de önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini ve Müdürlüğün Bartın'da açılmasını sağladıklarını belirten Milletvekili Tunç, Küre Dağları Milli Parkı Ulukaya köyü Tanıtım ve Ziyaretçi Merkezi, Arıt Söğütlü köyü Tanıtım ve Ziyaretçi Merkezini hizmete açtık' dedi.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.