1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Balıkesir'de orman yangınlarına 12 dakikada müdahale edilecek
Balıkesir'de orman yangınlarına 12 dakikada müdahale edilecek

Balıkesir'de orman yangınlarına 12 dakikada müdahale edilecek

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, her yıl mayıs ile kasım arasının yangınlar için tehlikeli bir dönem olduğunu belirterek, "Bölge Müdürlüğü olarak gerek idari gerekse fiili her türlü tedbiri aldık.

A+A-
Ormanları, yangın gözetleme kulelerimiz vasıtasıyla 24 saat gözetim altında tutuyoruz. Ekiplerimizi de alınan yangın ihbarına en geç 12 dakikada müdahale edecek şekilde konuşlandırdık." dedi.
 
Orman yangınlarıyla mücadele için bütün güçleriyle hazır olduklarını belirten Yalçın, çıkış sebepleri arasında yüzde 59 ihmal ve dikkatsizlik, yüzde 20 bilinmeyen, yüzde 12 kasıt ve yüzde 12 yıldırımlar olduğunu söyledi. Orman yangınlarında büyük oranda hava sıcaklıkları ve alışılmamış hava hallerinin etkili olduğunu ifade eden Bölge Müdürü Yalçın, "Tabiatta yanıcı maddelerinin aşırı derecede bulunduğu yaz aylarında çıkmaktadır. Bu aylarda ormanla herhangi bir nedenle ilişkisi olan ve ilişki içine giren vatandaşlarımızın çok dikkatli olması gerekmektedir. Orman içi ve civarı yaşayan vatandaşlarımız veya herhangi bir sebeple orman içi ve civarından geçen vatandaşlarımız ormanda yangına yol açabilecek davranışlardan uzak durmalı, yangına sebebiyet vermekten kaçınmalıdır." şeklinde konuştu.
 
2014 yılı yangın sezonunun başlaması dolayısıyla Balıkesir merkezde konuşlanan helikopter ve yer ekiplerini denetleyen Hüseyin Yalçın, "Bölge müdürlüğü olarak, gerek idari gerekse fiili her türlü tedbiri aldık. Ormanları yangın gözetleme kulelerimiz vasıtasıyla ormanları 24 saat gözetim altında tutuyoruz. Günün hangi saati olursa olsun herhangi bir dumanı gören kulelerdeki görevliler, bunu hemen en yakın yangın ekibine ve amirine bildiriyor. Ekiplerimizi de alınan yangın ihbarına en geç 12 dakikada müdahale edecek şekilde konuşlandırdık. Günün hangi saatinde olursa olsun ekiplerimiz, verilen ihbara anında hareket ediyor." dedi. Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü'nün, yangınlarla mücadelede kullanılmak için kiralanan üç helikopter ve bir uçağı hazır beklettiğini belirten Yalçın, "Balıkesir merkez, Edremit ve Çanakkale'de konuşlanan üç adet helikopter, yine Edremit'te konuşlanan bir adet uçak olmak üzere dört araçlık hava gücüne sahip durumdayız. Ayrıca Balıkesir'de 20 adet iş makinesi, 27 adet ilk müdahale aracı, 70 adet de su ikmal aracı ve arazöz, Çanakkale'de ise 16 adet iş makinesi, 16 adet ilk müdahale ekip aracı, 54 adet de su ikmal aracı ve arazöz mevcut. Başta orman yangınları olmak üzere diğer arazi yangınlarına da müdahale için 24 saat esasına göre her an hareket edecek şekilde hazır vaziyette bekletilmektedirler." diye konuştu. Yalçın, görülen herhangi bir orman yangınının, ücretsiz ihbar hattı olan 177 numaralı telefona haber verilmesini istedi.
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.