Bakara Suresi'nden ilk dört ayetini, Ayetelkürsiyi ve son ayetleri okumanın faziletiyle ilgili rivayetin kaynağı nedir?

Bakara Suresi'nden ilk dört ayetini, Ayetelkürsiyi ve son ayetleri okumanın faziletiyle ilgili rivayetin kaynağı nedir?

İlgili hadis rivayetleri şöyledir:

A+A-

Abdullah b. Mesud bildiriyor: “Kim  Bakara suresinin başından dört ayet okursa, şeytan  sabaha kadar o eve girmez: Başından dört ayet (Elif Lam Mim sayılmamış), Ayete’l-kürsi, onun ardından gelen iki ayet ve surenin son üç ayetini okursa, o gün kendisine ve ailesine ne şeytan ne de üzücü bir şey dokunur. Bu ayetler mecnun/saralı bir adama okunursa mutlaka o halinden uyanır/kurtulur.” (bk. Darimi, Fedailu’l-Kur’an, 14)

Yine Abdullah b. Mesud anlatıyor: “Kim bir evde Bakara Sures'nden on ayet: -başından dört ayet (Elif Lam Mim sayılmamış), Ayete’l-Kürsi ve devamı olan iki ayet (Bakara, 2/256-257) ve son kısmını (Amene’r-Resulü ve ondan önceki ayet:) -Bakara, 284-286- okursa,  sabaha kadar şeytan o eve girmez.” (Taberanî, el-mucemu’l-kebir, 8592-şamile-, Darimi, a.y; Mecmau’z-zevaid, 10/118)

Konuyla ilgili bazı Hadisler:

“Evlerinizi, içersinde namaz kılınmayan kabirler haline çevirmeyiniz. Bir ev ki içersinde Bakara Sûresi okunursa o eve şeytan girmez.”
(Müslim, Salat-ül Müsafirin: 27)

“Her kim Mü’min Sûresi ilk üç ayetiyle Bakara Sûresi 255. ayeti olan Ayet-el Kürsî’yi sabahleyin okursa akşama kadar muhafaza edilir. Akşam okursa sabaha kadar bu ayetler vasıtasıyla koruma altına alınır.” (Dârimî, Fedail: 27)

“Kim Bakara Sûresi'nin son iki ayetini okursa o iki ayet ona yeterlidir.” (Buhârî, Meğazi: 27; Müslim, Salat-ül Müsafirin: 17)

Sorularla İslamiyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.