1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakanlıktan eczane ve optiklere yasak
Bakanlıktan eczane ve optiklere yasak

Bakanlıktan eczane ve optiklere yasak

Sağlık Bakanlığı, Özel Hastaneler Yönetmeliği'nde önemli değişiklikler yaptı. 'Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayımlandı.

A+A-
Sağlık Bakanlığı Özel Hastaneler Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti. Buna göre, hasta mahremiyeti ve bilgilerinin gizliliği hususunda ihlal yapıldığı tespit edilirse, ilk tespitte sorumlu müdür uyarılacak. Ardından gelen ikinci tespitte 1 gün, üçüncü tespitte 3 gün, ilgili kuruluşun hizmetleri durdurulacak. Faaliyet izin belgesi ya da ruhsat almadan hizmet verildiği takdirde valilik tarafından hastanenin işleyişi durdurulacak ve savcılığa suç duyurusunda bulunulacak.
 
Yasalarda suç olduğu kabul edilen tıbbi müdahalelerin yapıldığının belirlenmesi halinde ise, kuruluşun faaliyeti 3 ay durdurulacak. Tekrar tespit edilirse hastanenin ruhsatı iptal edilecek. Bakanlık tarafından uzmanlık belgesi verilmeyen tabipler ile çalışma izinleri ile hakları olmayan tabiplerin çalıştırıldığı belirlendiğinde ise faaliyetler 10 gün durdurulacak.
 
Ek ücret tespit edilirse hastaya iade edilecek
 
Hastanelerin acil bölümünde kanun dışı ek ücret alındığının ortaya çıkması durumunda, brüt hizmet gelirinin binde biri tutarında idari para cezası alınacak. Hastalardan usulsüz şekilde alınan ücretler ise iade edilecek. 1 sene içerisinde 4 kez uyarılan sorumlu müdürün görevi sonlandırılacak. Cezalandırılan sorumlu müdür, 3 yıl boyunca hiçbir özel hastanede müdürlük görevi yapamayacak.
 
Eczane ve gözlükçüye yasak
 
Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, özel sağlık kuruluşlarında, tek bir bina içerisinde eczane ve gözlükçü açılması yasak. Aynı binada, görüntüleme hizmeti sunan birimler ve laboratuvarlar bulunabilecek.
 
Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.