1. HABERLER

  2. TOPLUM

  3. Bakan İslam: Engelli personel alacağız
Bakan İslam: Engelli personel alacağız

Bakan İslam: Engelli personel alacağız

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Yaptığımız sınavlarla ve açtığımız istihdam imkanlarıyla engelli istihdamını yükseltmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki aylarda da yine bir kısım engelli istihdamını yapacağız, dedi.

A+A-

TBMM Genel Kurulu'nda, "Torba Kanun" Teklifi olarak bilinen Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Teklifi'nin görüşmeleri sürüyor. İslam, teklifin tümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, 6 milyon ailenin sosyal yardım aldığını belirtti.

İslam, öğretmen alımı konusunda, "Zaman içerisinde yapılan, her yıl yapılan öğretmen alımlarıyla açığı mümkün olduğu kadar kapatmaya çalışıyoruz. Biz de en az sizler kadar, öğretmen sayımızı artırmak istiyoruz. Şu ana kadar yaptığımız öğretmen alımlarıyla Cumhuriyet tarihinin en yüksek istihdamını ülkemize kazandırmış durumdayız. Bunu yapmaya devam edeceğiz. Devletin ihtiyaç duyduğu kadrolar imkanlar nispetinde zaman içerisinde açılıyor ve bu kadrolara yeteri kadar eleman alınmaya çalışılıyor. Önümüzdeki yıllarda da bunlar olacak" diye konuştu.

İslam, 65 yaş üstü vatandaşların şehir içi ulaşımdan ücretsiz yararlanmasıyla ilgili kanun çıkmadan önce bazı belediyelerin kart vererek hizmeti yerine getirdiğine işaret ederek, ancak merkezi şekilde 65 yaş üstü vatandaşların kimlik kartlarını göstererek şehir içi ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanmalarının yolunun açıldığını kaydetti. İslam, "Bu şekilde olması gerekir. Eski sistem hala daha bazı bölgelerimizde, bazı şehirlerimizde uygulanıyorsa, bunun takibini yapmak ve engellenmesini sağlamak bizim işimizdir" 

Engelli istihdamı konusunda boş kadrolar olduğunun söylenmesi üzerine İslam, şöyle konuştu:

"Bu doğrudur. Zaman zaman yaptığımız sınavlarla ve açtığımız istihdam imkanlarıyla engelli istihdamını yükseltmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki aylarda da yine inşallah bir kısım engelli istihdamını yapacağız. Engellilerin evde bakım şartlarını iyileştirebilmek için ve ücret almalarını sağlayabilmek için sağlık raporu alma konusunda sorun yaşandığı söylendi. Bu önemli bir sorun. Bunu ortadan kaldırabilmek için Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir yönetmelik üzerinde çalışıyoruz. Bu yönetmeliğin bir an önce çıkarılması gerekir. Biz gerekli çalışmaları yaptık. Şu anda Sağlık Bakanlığı ile tartışıyoruz konuyu. İnşallah, yönetmeliği yenileyerek mağduriyetleri engellemeye çalışacağız. Yapmaya çalıştığımız şey şu: Tekleştirelim, internetten görünür olsun, yeniden rapor alınması gerektiğinde, eski raporu yeni verecek olan heyet görebilsin, raporlar verilirken bir sosyal çalışmacı yanında olsun, sadece sağlıkla ilgili konular konuşulmasın, aynı zamanda sosyal hayatı organize edebilir mi o engelli, o da göz önünde bulundurulsun gibi bir takım yeni şartlar getiriyoruz."

İslam, gelir testi sonuçlarını nasıl değerlendirdiği sorusuna, "Daha iyi bir netice almamız gerekirdi. Bunu daha iyi bir netice almaya yönelik nasıl revize edebiliriz konusu üzerinde çalışıyoruz" karşılığını verdi.

-"Yoksulluğun arttığını göstermez"

Yoksulluk yardımı alanların sayısının arttığına yönelik bir soruya karşılık İslam, "Yoksulluk yardımı alan insan sayısının Türkiye'de artıyor gibi görünmesi ya da Bakanlığın her geçen gün daha fazla insana bu tür sosyal yardım yapıyor olması; yoksulluğun arttığını göstermez, bilakis Bakanlığın her geçen gün daha iyi çalıştığını, vatandaşından haberdar olduğunu, en ücra köşelere kadar gittiğini, bütün risk taşıyan ailelerin içine girebildiğini dün görmediklerini bugün görebildiğini  yeni tespitler yapabildiğini ve envanterini bu manada genişlettiğini gösterir. Yeni uygulamaya koyduğumuz 4 ilde başlamış olan ASTEK Programı ile önümüzdeki yıllarda bu sayı biraz daha artacak" diye konuştu.

Teklifin geneli üzerindeki görüşmeler tamamlanarak maddelerine geçildi.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.