Avrupa'da otobanlara güneş panelleri kurulacak

Avrupa'da otobanlara güneş panelleri kurulacak

Avrupa'da güneş enerjisini otoyollardan elde etmeye yönelik projeler yürütülüyor

A+A-

Avusturya, Almanya ve İsviçre'nin finanse ettiği projelerin gerçekleşmesi halinde, elektrik ihtiyacı otoyollara dev güneş paneli tünelleri inşa ederek karşılanabilecek.

Alman Spiegel'in haberine göre Almanya, İsviçre ve Avusturya'nın katkı sağladığı Avusturya Teknoloji Enstitüsü ilk prototipi hazırlama aşamasında bulunuyor ve test çalışmalarına geçmeyi umuyor.

Gazeteye konuşan Fraunhofer Güneş Enerjisi Sistemleri Enstitüsü'nden Martin Heinrich, "Zaten ayrılmış bir bölge olan otoyollar güneş enerjisi üretimi için doğru yer." diyerek projenin umut vaadettiğini belirtiyor.

Proje ile gelecekte ülkelerin elektrik ihtiyacının önemli bir kısmının karşılanması söz konusu. Örneğin Almanya'nın dört bir yanının otoyollarla örülmüş olması çok geniş bir alana bu sistemin kurulabilmesine imkan tanıyor.

Alman Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre ülkede 13 bin kilometre uzunluğunda otoban mevcut. Bunun 3 bin 383 kilometresi en az 6 şeritli otobandan oluşuyor. Ülkedeki otoyolların toplamının işgal ettiği yer Bremen şehrinin büyüklüğüne denk geliyor.

Fakat planın bazı olumsuz noktaları da söz konusu. Örneğin projenin hayata geçirilmesi diğer güneş sistemlerinin aksine daha masraflı. Bunun başlıca sebebi ise otoyollarda araçların yarattığı rüzgar ve hava çekimine dirençli ve normalden daha yüksek bir iskelete sahip olması gereken güneş sistemleri.

Projenin diğer bir olumsuz noktasını ise araştırmacılar aşmayı başarmış. Panellerin normalde güneş ışığını geçirmemesi tünellerde ışık sorununu gündeme taşımış. Fakat araştırmacılar tercihlerini şeffaf enerji panellerinden yana kullanarak bu engeli aşmış. Ancak bu tür paneller şeffaf olmayanlara göre daha az enerji üretme kapasitesine sahip.

euronews

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.