1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AVM'lerin mesaisini vali belirleyecek
AVM'lerin mesaisini vali belirleyecek

AVM'lerin mesaisini vali belirleyecek

Yeni AVM Yasası'na göre alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerini vali belirleyecek. Bu kararın özellikle Ege ve Akdeniz gibi turizm bölgelerinde artıya dönüşeceğini söyleyen sektör temsilcileri, "Çalışma saatleri esneklik kazanabilir" dedi

A+A-

Meclis'ten önceki gün geçen AVM Yasası sektörden olumlu geri dönüş aldı. Özellikle AVM'lerin çalışma saatlerinin illerde valilikler, Türkiye genelini ilgilendiren durumlarda ise bakanlık tarafından belirlenmesi üzerinde en çok durulan konu oldu. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Hüseyin Doğan, bu konuda yetkinin daha önce belediyelerde olduğunu söyleyerek, "AVM'ler ülke genelinde aynı saatte açılıp kapanıyordu" dedi. BMD olarak taleplerinin farklı yer ve zamanlarda açılış ve kapanışın farklı saatlerde olması yönünde olduğunu vurgulayan Doğan, "Örneğin Ege ve Akdeniz'de turizm nedeniyle yazın geceler uzun sürüyor. Buralarda AVM'ler sabah 11'de açılıp akşam 11'de kapanabilir. Yine Doğu'da hava erken karardığı için AVM'ler daha erken açılıp kapanabilir" dedi. Doğan, mesainin vali tarafından belirlenmesinin uygulamaya pratiklik getireceğini söyledi. 

TURİZMİ CANLANDIRIR 
Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı ve CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane, sektörün en çok AVM'lerin açılış ve kapanış saatlerinin valiler tarafından belirlenebileceğinin üzerinde durduğunu söyledi. Özellikle İzmir, Muğla ve Antalya gibi turizm bölgelerinde vali izin verdiği sürece AVM'lerin geç kapanabileceğini belirten Nane, "Uygulamanın ciroya katkısı olacak. Bundan çalışanlar da yararlanacak" diye konuştu. Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü de, zaten Ramazan aylarında ve yaz mevsiminde bazı AVM'lerin geç saate kadar açık kalabildiğini söyledi. Belgü, burada tüketicinin taleplerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti. 

KARARLAR İSTİŞARE İLE ORTAYA ÇIKACAK
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Çalışma saatlerinin Türkiye geneli için valiler veya bakanlığımız tarafından belirlenmesi teorik olarak böyle bir yetkiyi içerir. Hem saat olarak hem gün olarak belirleme imkânı söz konusu. Bu yetkinin de olması gerekir. Kullanılması ayrı bir konu" dedi. Valilerin en azından istişari mahiyette bakanlıkla görüşeceklerinin altını çizen Canikli, "İstişare sonucunda kararlar ortaya çıkacak. En isabetli mekanizmanın bu olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu. 

Sabah

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.