Antalya’da, yanan alanlara atılan tohumlar yeşerdi

Antalya’da, yanan alanlara atılan tohumlar yeşerdi

Manavgat’ta 10 günde söndürülen orman yangınında zarar gören evlerin yerine yenileri inşa edilirken, ağaçlandırma çalışması süren bölgede, atılan kızılçam tohumları yeşermeye başladı

A+A-

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz'da başlayıp 10 günde söndürülen orman yangınlarının yaraları sarılıyor…

Manavgat yangını, Gündoğmuş, İbradı, Akseki ve Alanya ilçeleriyle toplamda 59 mahalledeki yerleşim noktalarını da içine alan 75 bin hektarda etkili oldu. Yerleşim yerleri ve tarım alanları haricinde 58 bin hektar orman yok oldu. Türkiye'de en büyük orman yangını olarak kayıtlara geçen yangında, 8 kişi hayatını kaybetti.

DOĞA YENİDEN CANLANMAYA BAŞLADI

Bölgenin yeniden ağaçlandırılması için çalışmalar sürerken, doğa yeniden canlanmaya başladı.

2 BİN 164 BİNA HASAR GÖRDÜ

Yangından en çok etkilenen Manavgat'ta 1352'si ağır olmak üzere 2 bin 164 bina hasar gördü.

TOPLAM ZARAR 1 MİLYAR LİRAYI GEÇTİ

Yangın nedeniyle 15 bin dekar tarımsal alan zarar gördü, 263 büyükbaş, 2 bin 783 küçükbaş, 20 bini bıldırcın 27 bin 407 kanatlı hayvan öldü, 1441 arılı kovan, 1006 boş kovan yandı. Yangının toplam zararının 1 milyar lirayı geçtiği belirtildi.

AFETZEDELERE PSİKOSOSYAL DESTEK VERİLDİ

Yangın sonrası geçen 5,5 aylık süreçte felaketzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması, doğanın yeniden canlanması için çalışmalar devam ediyor. Manavgat'taki 45 mahallede 2 bin 500 afetzedeye psikososyal destek verildi. 227 aileye konaklama için konteyner kuruldu.

420 KONTEYNER VERİLDİ

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri tarafından hasarlı olduğu belirlenen evlerde yıkım çalışması sürüyor. Bölgede vatandaşların barınması için 33 kırsal mahallede 375 konteyner, elektrik, su ve atıksız alt yapıları tamamlanarak teslim edildi. 227 konteynerde vatandaşlar ikamet ederken, 148'inde kalanlar kiralık ev bularak taşındı. Ayrıca 45 konteyner de depo olarak kullanılması için vatandaşlara verildi.

456 EVİN İNŞAATI SÜRÜYOR

Manavgat'ta dağıtılan konteynerlerde, ara ara gelip kalanlar dahil olmak üzere 786 kişi yaşamını sürdürüyor. Vatandaşların evlerinin yapımı ve teslimi de devam ediyor. Yangında hasarlı 1047 evin yıkımı gerçekleştirildi. Manavgat'ta 592 vatandaşın ev yapımı için başvuruda bulunduğu, şartları uygun olan 456 kişinin evinin inşaatına başlandığı, 136 kişinin ise varislerden imza toplama aşamasında olduğu belirtildi. Ayrıca TOKİ tarafından 236 ahır inşaatına da başlandığı kaydedildi.

50 BİNDEN FAZLA FİDAN DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Manavgat'ta orman köylüleri için, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 15 bin 610 keçiboynuzu, 4 bin 400 defne olmak üzere, ekonomik değeri olan 20 bin 10 fidan dağıtıldı. Zeytin bahçeleri zarar gören üreticiler için 50 binden fazla fidanın dağıtımı gerçekleştirildi. Fidan dağıtımına devam edildiği belirtildi.

1 MİLYON FİDAN DİKİLECEK

Yangından zarar gören ormanlarda bugüne kadar 603 metreküp ağaç kesilerek taşındı. Yerlerine kızılçam, keçiboynuzu, defne, fıstıkçamı, zakkum ve servi olmak üzere, bugüne kadar toplam 552 bin fidan dikildi. Ormanda yangınların zarar gördüğü bölgelerde temizleme çalışmaları sürüyor. Temizlenen alanlara 495 bin olmak üzere, toplam 1 milyon 47 bin 500 fidan dikileceği belirtildi.

10 TON TOHUM ATILDI

Yangından zarar gören alanlara fidan dikim çalışmasının yanı sıra, tohum olarak bugüne kadar 10 ton kızılçam tohumu atıldı. Bölgeye 6 ton daha tohum atılacağı belirtildi.

TOHUMLAR YEŞERMEYE BAŞLADI

Tohumların ilk atıldığı yerlerde yağış sonrası kızılçam fidanları yeşermeye başladı. Yetkililer, bölgede yangından zarar gören bütün alanların ulaşım imkanı olup olmadığına bakılmaksızın fidan dikimi ve tohumlama çalışmasıyla ağaçlandırılacağını belirtti.

dha

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.