Anneler günü: 80 yaşındaki Said Nursi'nin annesiyle ilgili itirafı

Anneler günü: 80 yaşındaki Said Nursi'nin annesiyle ilgili itirafı

Bediüzzaman Said Nursi'nin özellikle 80 yaşında iken annesi ile ilgili söyledikleri hepimizin kulağına küpe olacak cinsten

Ahmet Bilgi'nin haberi:

RİSALEHABER-Anneler Günü 14 Mayıs Pazar Günü. Peygamber Efendimiz'in (asm) övgüsüne mazhar olmuş ve bizler için her zaman "sevgi" kavramının anlamı olan "annelerimizi" sevgiyle anıyoruz.

Ben kime iyilik yapayım ya Resulullah?

Bir gün birisi Resulullah'a sorar: "Ben kime iyilik yapayım." Resulullah "Annene" der. Sonra tekrar kime diye sorduğunda tekrar "Annene" der. Adam tekrar sorar; Resulullah tekrar "Annene" der. Adam tekrar sorunca Resulullah bu sefer "Babana" diye cevap verir."

İşte Resulullah (s.a.v) ve dinimiz İslamiyet için Anneler'in önemi bu derece büyüktür.

80 yaşındaki Said Nursi'nin anne sözleri

Çağımızın önde gelen İslam alimlerinden Bediüzzaman Said Nursi Risale-i Nur'un çeşitli yerlerinde annelerden, anne şefkatinden bahseder. Özellikle 80 yaşında iken söyledikleri hepimizin kulağına küpe olacak cinsten. 24. Lem'a adlı eserinde Şöyle diyor Bediüzzaman:

"Ben bu seksen sene ömrümde, seksen bin zatlardan ders aldığım halde, kasem ediyorum ki, en esaslı ve sarsılmaz ve her vakit bana dersini tazeler gibi, merhum validemden aldığım telkinat ve mânevî derslerdir."

"Evet, insanın en birinci üstadı ve tesirli muallimi, onun validesidir. Bu münasebetle, ben kendi şahsımda katî ve daima hissettiğim bu mânâyı beyan ediyorum..."

 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.