Ankara Kardeşim Üşümesin Diyor!

Ankara Kardeşim Üşümesin Diyor!

Suriye'de yaşanan insanlık dramı kış ayının gelmesiyle daha ciddi bir boyut kazandı.

A+A-

Savaş koşuları altında yaşam mücadelesi veren Suriyeliler, şimdi de kışın soğuğu ile başa çıkmaya çalışıyor. Kara kış en fazla çocukları ve kadınları etkiliyor. Suriye'deki bu insanlık dramına duyarsız kalmayan sivil toplum kuruluşları ise çalışmalara başladı. Ankara'da faaliyet gösteren Akmedrese ve Çatı-Der'in “Kardeşim Üşümesin” isimli yardım kampanyası ile Suriyelilere yardım topluyor.

Suriye'de devam eden iç savaş süresince bir kısım Suriyeliler farklı ülkelere sığındılar. Türkiye bu noktada üzerine düşeni fazlasıyla yapmaya çalışıyor. Ama halen Suriye'de bulunan milyonlar bir yandan savaşın zorlukları ile mücadele verirken diğer yandan çetin kış koşullarıyla karşı karşıyalar.

Yardım Kampanyaları Hızla Devam Ediyor

Bu durum Türkiye'de pek çok yardım kuruluşunun birinci gündem maddesi konumunda. Bazı kuruluşlar kamplarda kalan sığınmacılara yönelik hizmet sunarken, kimi STK'lar sınırımızın öte yanında kalan Suriyelilere ulaşma çabasında. Başta İHH, Deniz Feneri, Yardım Eli, Cansuyu gibi dernekler olmak üzere, pek çok farklı gönüllü teşekkül Suriye için yardım topluyor.

Ankara da Suriye'ye Yardım Gayretinde

Tüm bu yardım faaliyetlerinin yanında Hacı Bayram-ı Veli Camii'nin yanında faaliyet gösteren Akmedrese ve Sincan'ın etkili STK'larından Çatı-Der işbirliğinde yardım kampanyası başlatıldı. Kampanyayla ilgili açıklama yapan Akmedrese İcra Kurulu Üyesi Abdülkadir Sarıbay, “Suriye'deki kardeşlerimiz bir yandan Esad zulmü altında inim inim inlerken diğer yandan hava koşullarından dolayı zor durumdalar”, dedi. Sarıbay konuşmasını şöyle sürdürdü, “Bu drama göz yummamız mümkün değil. Başlattığımız kampanya ile biz de bir yaraya merhem olma gayretindeyiz. Eminiz ki aynı durumda Türkiye kalsa Suriye'li kardeşlerimizde benzeri yardım faaliyetleri ile bize destek çıkma çabası içerisine gireceklerdi. Belki yaptığımız yardım orada büyük gelişmelere neden olmayacak ama karınca misali elimizden geldiğince biz de tarafımızı belli ediyoruz ve kardeşlerimize destek olmaya çalışıyoruz”.

Kardeşim Üşümesin

Kampanaya “Kardeşim Üşümesin” adını verdiklerini belirten Sarıbay, “bu yardım faaliyetimiz kapsamında topladığımız battaniye, bot, mont, ilaç ve bebek malzemesi gibi kışlık malzemeleri Suriye'de gerçek ihtiyaç sahibi kişilere ulaştıracağız” diye konuştu.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.