1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Anız yakılmasına 'ÇATAK' projeli önlem
Anız yakılmasına 'ÇATAK' projeli önlem

Anız yakılmasına 'ÇATAK' projeli önlem

Yozgat'ta hasat sonrası tarlada kalan anızın yakılmasının önüne geçmek amacıyla Çevre Amaçlı Tarımsal Arazilerin Korunması (ÇATAK) programı devreye sokulacak.

A+A-

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta hasat sonrasında tarlada kalan anızların yakılmasının önüne geçilmesine yönelik çalışmalara bir yenisi daha ekleniyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ÇATAK programına Yozgat'ın da dahil edilmesi istendi.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaettin Özdemir, daha önce 34 ilde uygulanan ÇATAK programı kapsamında, toprak ve su kirliliği olan, yoğun tarımsal faaliyetlere maruz kalmış, sulama suyu sıkıntısı bulunan ve doğal dengesi bozulmuş alanların yeniden tarıma kazandırıldığını hatırlattı. Programa Yozgat'ın da dahil edilmesi noktasında gerekli başvuruları yaptıklarını ve bakanlık tarafından görevlendirilen teknik ekibin ilde incelemelerde bulunduğunu kaydeden Özdemir, hasat sonrası tarlada kalan anızın yakılması sonucu toprak yapısı bozulan alanda tarımda istenen verimin elde edilemediğini kaydetti. Özdemir, bu tarım alanlarının yeniden tarıma kazandırılıp, daha kaliteli ve bol ürün alınması sağlanırken, verilecek teşvikler ve uygulamalarla çiftçilerin tarlada kalan anızları yakmalarına yönelik eylemlerini sıfıra indirmeyi amaçladıklarının altını çizdi.

Özdemir, ilkbahar döneminde nadasa bırakılan tarım alanlarının bir bölümünde örnek çalışmalar yaparak, anıza aspir ekimi uygulaması başlattıklarını, ÇATAK programına ilin dahil edilmesi ile yeni bir çalışmanın daha bu konuda devreye sokulacağına vurgu yaptı. Özdemir, şöyle dedi: "Toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik bir çalışma olan ÇATAK programının Yozgat'ta uygulanması ile tarımda yüksek ve kaliteli verim elde edilirken, verimsiz topraklar yeniden tarıma kazandırılıp, anızın yakılmasının da önüne geçilecektir. Yozgat'ın, ÇATAK programına dahil edilmesi ile birlikte sözleşme yapılacak çiftçilerin çevreye duyarlı uygulamalarını desteklemek amacıyla teşvik primi ödemesi yapılacaktır."

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.