Amasra Kalesi için UNESCO seferberliği

Amasra Kalesi için UNESCO seferberliği

Cenevizliler dönemine ait tarihi kalenin UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesi'ne eklendiği Amasra'da, kalıcı listeye girebilmek için oluşturulan komisyon, halkla birlikte var gücüyle çalışıyor.

A+A-

Amasra Kaymakamı Mehmet Yıldız, 'Kalıcı listeye girebilmek için seferberlik ilan ettik' dedi.

Cenevizliler dönemine ait tarihi kalenin UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesi'ne eklendiği Amasra'da, kalıcı listeye girebilmek için oluşturulan komisyon, halkı bilinçlendirme ve tanıtım faaliyetleri yapıyor. Oluşturulan komisyon, UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen kriterlerden bir veya birkaçını karşılamasının yanında otantiklik, bütünlük ve iyi korunmuşluk gibi diğer koşulların da sağlanmasına yönelik çalışmalar yapıyor.

'NELER YAPMALIYIZ'I KONUŞUYORUZ

Amasra Kaymakamı Mehmet Yıldız, Cenevizliler döneminden kalan kalenin geçen yıl nisanda UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne eklendiğini söyledi. Kendisinin başkanlığında komisyon oluşturulduğunu anlatan Yıldız, 'Kurul her ay toplanıyor. Kalıcı listeye girebilmemiz için 'neler yaptık, neler yapmalıyız veya neleri yapmamalıyız' gibi konuları değerlendiriyoruz' diye konuştu.

FARKINDALIK GEREKİYOR

Yıldız, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girebilmenin zor bir süreç olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: 'Amasra'nın UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne eklenmesi son derece önemlidir fakat bunu kalıcı hale getirebilmemiz için oldukça yüksek seviyeye çıkmamız, farkındalık yaratmamız lazım. Geniş çaplı tanıtım ve organizasyon düzenleyerek Amasra'nın bu süreci ile ilgili halkı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Yol haritası çizmek istiyoruz.'

Düzce de başlıyor

Düzce'nin Akçakoca ilçesindeki tarihi Ceneviz kalesi de restore edilecek. İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak, kalenin, UNECSCO tarafından Dünya Kültür Mirası Geçici Aday Listesi'ne alındığına dikkati çekerek, 'Proje ihaleye çıkmıştır. Çalışma eylül ayına kadar bitirilecek ve restorasyon yapılacak' dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.