Alternatif tıp, üniversitede ders oldu

Alternatif tıp, üniversitede ders oldu

Hacettepe Üniversitesi, global pazarda payı ve önemi her geçen gün biraz daha artan alternatif tıbbı kapsama alanına aldı.

A+A-

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, “Gelinen noktada dünya nüfusunun yüzde 20'si baş ağrısı, yüksek ateş, soğuk algınlığı, bronşit, diyabet, hipertansiyon, depresyon gibi hastalıkların tedavisinde homeopatik ürünler kullanıyor. Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, homeopatiyi seçmeli dersler arasına alacak” dedi.

2. Uluslararası Homeopati Konferansı, Hacettepe Üniversitesi'nin Sıhhiye yerleşkesindeki Yeşil Salon'da yapıldı. Uluslararası Homeopati Derneği ile işbirliği içinde gerçekleştirilen konferansta konuşan Rektör Prof. Dr. Murat Tuncer, “Tıbbın son yıllarda en önemli değişimi modernlik kavramı. Modern tıp deyince ne anlıyoruz? İnsan 40 kilo, 60 kilo diye bakılacak teneke kutu değildir. Doğu tıbbı ile Batı tıbbının en önemli farkı bu bakışta ortaya çıkıyor. Batı tıbbı insanı bir kutu gibi görürken, Doğu tıbbı insana odaklı tedaviler geliştiriyor. Modern tıp sadece hastalık belirtilerini ortadan kaldırmaya çalışırken, homeopati belirtilere sebep olan hastalıkları ortadan kaldırıyor. Yani benzeri benzerle tedavi etme esasını benimsiyor. Homeopati, yaşam gücünü dengeleyerek vücudun kendini doğal olarak iyileştirmesine yardım eden bir alternatif tedavi sistemidir. Tedavinin merkezinin insan olduğunun farkına varılması gerekli. Tıbben bu konuyu dışladığınızda ehliyetsiz eller devreye giriyor. Sağlık Bakanlığı ve üniversitelerin sahip çıkması gereken bir alan. Homeopati Eczacılık Fakültesi'nde seçmeli derslerden biri olacak” dedi.

 Homeopati Derneği, 7 yıldır homeopatinin yaygınlaşması ve bu alternatif tedavi hizmetinden daha fazla insanın faydalanması için çaba harcıyor. Geçen yıl Türkiye'de ilk kez 'Geleceğin Tıbbı-Homeopati: Türkiye'ye Girişinde Akademik ve Yasal Duruma bir Bakış' başlığı altında 1. Uluslararası Homeopati Konferansı düzenlendi. İkinci konferans ise Hacettepe Üniversitesi'nin desteği ile gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye'de geleneksel, alternatif ve tamamlayıcı tedavi uygulamalarını yerleştirmek konusunda attığı adımlar olumlu karşılandı. İlerleyen yıllarda pratik uygulamalarıyla da karşılaşılacak olan homeopati alanında hekim ve eczacıların özellikle üretim ve eğitim konularında daha fazla bilgi sahibi olması hedefleniyor. Bu eksende 2. Uluslararası Homeopati Konferansı'nın başlığı 'Homeopatide Altın Standart: Üretim ve Eğitim' olarak belirlendi. Konferansa yurtdışından bu alanlarda önemli uzman konuşmacılar ve bazı ilaç firmaları davet edildi.

Türkiye

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.