Almanya’da İslamî hizmetlere ödül

Almanya’da İslamî hizmetlere ödül

Önce Allah’a hamd ediyorum. Bütün enerjimi ve kuvvetimi Allah’a olan inancımda buluyorum

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Osnabrück Üniversitesi İslam İlahiyatı Enstitüsü’nün kuruluşunun beşinci yıldönümünde bir kutlama programı gerçekleştirildi. Programda, Rektör Yardımcısı Prof. Balsberg-Kuhnke ile uzun yıllar Aşağı Saksonya eyaletinde yaşayan Müslümanların çatı kuruluşu Schura’ya başkanlık yapan Avni Altıner’e İslamî hizmetlerinden dolayı ödül verildi.

Osnabrück Üniversitesi’ne bağlı İslam İlahiyatı Enstitüsü’nün (IIT) beşinci kuruluş yıldönümü dolayısıyla 25 Nisan 2018 tarihinde bir kutlama programı gerçekleştirildi. 

Müslüman ve Hıristiyan davetlilerle birlikte üniversite öğrencilerinin de katıldığı programda, İslam İlahiyatı’nın Almanya’da kurulmasında önemli çalışmaları ve gayretleri olan kişiler, Enstitü (IIT) ve İslam İlahiyatı İlmî Topluluk Derneği (WGIT) tarafından ödüllendirildi. 

Her yıl tekrarlanan ödüller kapsamında bu yılki ödüllerin sahipleri, Rektör Yardımcısı Prof. Balsberg-Kuhnke ile uzun yıllar eyalet düzeyindeki Müslümanların çatı kuruluşu Schura’ya başkanlık yapan Avni Altıner oldu. 

Aşağı Saksonya Eyaletinin Uyum ve Göç Sorumlusu Doris Schröder Köpf, yaptığı teşekkür konuşmasında, Schura Başkanlığı dönemindeki çalışmalarından dolayı Avni Altıner’i tebrik etti ve şunları söyledi: 

“Sayın Altıner hem siyaset hem üniversite hem din temsilcileri arasında köprü vazifesi gördü. Almanya’da onun gibi toplumun bireyleri ve kurumları arasında iletişimi sağlayan ve köprü görevi gören insanlara çok ihtiyaç duymaktayız.”

Bütün enerjimi ve kuvvetimi Allah’a olan inancımda buluyorum

Avni Altıner ise konuşmasında, “Önce Allah’a hamd ediyorum. Bütün enerjimi ve kuvvetimi Allah’a olan inancımda buluyorum” dedi. 

İslam İlahiyatı Enstitüsü Müdürü Prof. Bülent Uçar ise şunları söyledi: “Osnabrück İslam İlahiyatı Enstitüsü yedi profesör kadrosuyla Almanya’nın akademik alandaki en büyük İslam İlahiyatı kuruluşudur. Bu gelişmeyi diğer birçok kişi ve kuruluş yanında bugün burada ödüle layık görülen kişilere borçludur.” 

Ödül sahipleri 2002 yılından bu yana dinî kuruluşlarla birlikte Osnabrück Üniversitesi bünyesinde din dersi öğretmenleri yetiştirme girişiminde bulunmuşlardı. Bu uğraşıların neticesinde 2007-2008 yılı güz dönemi itibariyle “İslam Din Pedagojisi” dersi üniversitede ek ders olarak okutulmaya başlandı.

2012 yılında İslam İlahiyatı Enstitüsü’nün kurulmasıyla birlikte örgün İslam İlahiyat ve İslam Din Dersi lisans bölümleri açıldı, bundan sonraki süreçte tedricî olarak eğitim programları genişletildi. Aktüel haliyle Enstitü bünyesinde lisans ve yüksek lisans seviyesinde hem ilahiyat hem de bütün okul türleri için geçerli olan Din Dersi Öğretmenliği bölümleri bulunmaktadır.

Enstitü mevcut eğitim ve araştırma alanlarını “Göç Toplumunda Sosyal Hizmetler” bölümü ile genişletmektedir. Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) tarafından sağlanan destek çerçevesinde yapılan araştırmalar özellikle İslamî Manevi Rehberlik alanının temel teolojik meseleleri, dinî kuruluşların yapılanmalarının profesyonelleşmesi ve taşıyıcı unsurların kuruluşu üzerine yoğunlaşmış durumda.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum