Allah inancı hayatınızda ne kadar önemli? Ülke ülke cevaplar

Allah inancı hayatınızda ne kadar önemli? Ülke ülke cevaplar

Pew araştırma şirketinin kısa süre önce paylaştığı bir anket, günümüzde dinin ve Tanrı inancının insanların hayatlarında ne kadar önemli olduğuna dair veriler sunuyor.

2019’da dünya genelinde 34 ülkede 38 bin 426 kişiyle yapılan ankette katılımcılara dine atfettikleri önem ve Tanrı inancının hayatlarında rolüyle ilgili sorular yöneltildi.

“Tanrı inancının ahlaklı olmak ve iyi değerlere sahip olmak için önemli olduğu” yönündeki bir soruya katılımcıların yüzde 51’i “hayır”, yüzde 45’i de “evet” yanıtını verdi.

Dünya genelinde “Tanrı hayatımda önemli rol oynuyor” görüşünde olanların oranı yüzde 61, bu fikre itiraz edenlerin oranıysa yüzde 33 çıktı. “Dua/ibadet hayatımda önemli bir rol oynuyor” diyenlerin oranı yüzde 53, aksini söyleyenlerinse yüzde 44 oldu.

“Din hayatımda önemli rol oynuyor” bölümünde “hiç değil/çok fazla değil” diyenler yüzde 34, “çok/biraz” yanıtını verenlerin oranı da yüzde 62 oldu.

“Tanrı inancı, ahlaklı ve iyi değerlere sahip olmak için gereklidir” diye düşünenlerin oranına ülke bazında bakıldığındaysa Türkiye yüzde 75 ile Avrupa’da birinci sırada gelirken, Yunanistan da Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında yüzde 53’le ilk sırada yer aldı. Bu şekilde cevap verenlerin oranı ABD’de yüzde 44, Kanada’da yüzde 26, Almanya’da yüzde 37, Birleşik Krallık’ta yüzde 20, Fransa’da yüzde 15, İsveç'te yüzde 9, İtalya’da yüzde 30, Çekya'da yüzde 14, Lübnan’da yüzde 72, İsrail’de yüzde 48, Endonezya ve Filipinler’de yüzde 96, Tunus’ta yüzde 84 ve Hindistan’da yüzde 79 çıktı.

“Önemli görmeyenler” açısından en yüksek oran İsveç'in

“Tanrı inancı, ahlaklı ve iyi değerlere sahip olmak için gerekli değildir” diyenlerin oranıysa Türkiye’de yüzde 20, ABD’de yüzde 54, Kanada’da yüzde 73, Almanya’da yüzde 61, Birleşik Krallık’ta yüzde 79, Fransa’da yüzde 84, İsveç'te yüzde 90, Çekya'da yüzde 80, İtalya’da yüzde 68, Yunanistan’da yüzde 46, Lübnan’da yüzde 26, İsrail’de yüzde 48, Endonezya’da yüzde 2, Tunus’ta yüzde 6 ve Hindistan’da yüzde 18 oldu.

Türkiye açısından bakıldığında “din hayatımda önemli değil” diyenlerin oranı yüzde 5 “biraz önemli” diyenlerin oranı yüzde 18 ve “çok önemli” diyenlerin oranıysa yüzde 71 çıktı. Türkiye “dini hayatta önemli görme” açısından toplamda yüzde 89’la Avrupa’da birinci sırada yer aldı.

“Tanrı inancı/ibadet hayatımda önemli rol oynuyor” sorusuna Türkiye’de “evet” yanıtını verenlerin ortalaması her iki seçenek için de yüzde 89’u buldu. Bu oranla Türkiye, “ibadet önemli rol oynuyor” oranının yüzde 41, “Tanrı önemli rol oynuyor” oranının da yüzde 51 çıktığı “gelişmiş ekonomiler” sıralamasında da birinci sırada yer aldı.

“Tanrı inancı, ahlaklı ve iyi değerlere sahip olmak için gereklidir” görüşünde olanlara dair oranların yıllar içindeki değişimine bakıldığındaysa 2002’de Türkiye’de bu fikre katılanların oranının yüzde 84, 2019’daysa yüzde 75 olduğu görüldü.

“Tanrı hayatımda önemlidir” diyenler Almanya ve Rusya’da arttı

Öte yandan meseleyle ilgili yaklaşık son 30 yılda yaşanan değişime işaret eden oranlar göz önünde bulundurulduğunda “Tanrı hayatımda önemlidir” diyenlerin oranı ülke bazında değişikliklere uğradı. 1991 ve 2019 rakamlarına bakıldığında kimi ülkelerde oranlar düşerken, bazılarında da artışlar yaşandı:

İspanya yüzde 71’den yüzde 45’e, İtalya yüzde 81’den yüzde 60’a, Fransa yüzde 43’ten yüzde 31’e, Birleşik Krallık yüzde 48’den yüzde 40’a düşerken, Almanya yüzde 48’den yüzde 51’e, Ukrayna yüzde 50’den yüzde 62’ye, Bulgaristan yüzde 41’den yüzde 55’e ve Rusya yüzde 40’dan yüzde 56’ya çıktı.

 Independent Türkçe

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.