1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aliağalı bal üreticileri güçlerini birleştiriyor
Aliağalı bal üreticileri güçlerini birleştiriyor

Aliağalı bal üreticileri güçlerini birleştiriyor

İzmir’in Aliağa ilçesi, aracılıkta atağa geçti. Yörede arıcılıkla uğraşan vatandaşlar, 'Aliağa Bal Üreticileri Birliği' kurmak üzere bir araya geldi.

A+A-
Birliğin kuruluşuna öncülük eden Bayram Karcı, ilçe genelinde 4 bin 550 yerleşik arılı kovan bulunduğunu belirterek, yılda 15 ton bal ürettiklerini söyledi.
 
İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan arıcılar gerçek bal üreten üreticileri tek çatı altında toplama kararı aldı. Yörede arıcılıkla uğraşan bal üreticileri, ‘Aliağa Bal Üreticileri Birliği’ni kurmak üzere harekete geçti. Yörede uzun yıllardır arıcılık işiyle uğraşan ve Aliağa Bal Üreticileri Birliği’nin kuruluşuna öncülük eden Bayram Karcı, ilçe genelinde 4 bin 550 yerleşik arılı kovan bulunduğunu belirterek, yılda 15 ton bal ürettiklerini söyledi.
 
ARICILARA TAM DESTEK 
 
Aliağa yöresinde arıcılık işiyle uğraşan üreticileri bilinçlendirmek, arıcılığı geliştirmek, bal üretimini artırmak, bal satışlarında oto kontrolü sağlamak ve üreticileri arıcılığa teşvik etmek için 'Aliağa Bal Üreticileri Birliği'ni kurma kararını aldıklarını ifade eden Bayram Karcı, şunları söyledi: “Birliğimizin kuruluş aşamasını tamamlamak üzereyiz. Hedefimiz yılsonundan önce faaliyete geçmek. Üniversitelerimiz ile birlikte çalışacağız. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile iş birliği yapacağız. Öncelikli amacımız bilinçli üretimi sağlamak ve yine buna paralel olarak tüketiciye tamamen doğal, sağlıklı ürünler sunmaktır. Bu konuda Aliağa Belediye Başkanımız Serkan Acar’da bize tam destek veriyor. Aliağalı bal üreticileri olarak kendisine müteşekkiriz.” 
 
ÜRETİMDE HEDEF 100 TON 
 
Aliağa’da yılda 15 ton bal ürettiklerine dikkat çeken Karcı, “İlk hedefimiz yılda 100 ton bal üretimine ulaşmak. Bu hedefe ulaşabilmemiz için üreticileri arıcılığa teşvik etmek zorundayız. Bunun içinde Aliağa’da arıcılığa yönelik eğitim kursuları açacağız” diyerek, arıcılık yapmak isteyen vatandaşlara yardımcı olucaklarını söyledi. 
 
BAL ORMANI KURULACAK 
 
Devletin arıcılığa büyük önem verdiğini sözlerine ekleyen Karcı, “Tarım Bakanlığı’nın yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanlığı da arıcılığı önemsiyor. Orman Bakanlığımız bal üretimini artırmak amacıyla Türkiye'nin muhtelif bölgelerinde bal ormanları kuruyor. Bizde Bakanlığımıza bağlı İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nden talepte bulunduk. Çok yakın bir zamanda Aliağamızın Çıtak yöresinde bir ‘Bal Ormanı’ kurulacak. Burada arıcılık verimi için önem arz eden otsu ve çalımsı bitkiler yetiştirilecek. Bakanlığımızın öncülüğünde gerçekleşecek olan bu proje sayesinde ilçemizde faaliyet gösteren arıcılarımız ekonomik olarak ciddi anlamda kalkınacak” diye konuştu. 
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.