Hasan TANRIVERDİ

Hasan TANRIVERDİ

Aile içinde tartışabilmek önemli

A+A-

Niçin tartışıyorsunuz?

Fındıkkabuğunu doldurmayacak şeyler için sürekli tartışıyor musunuz?
Tartışmalarınız sonucunda her hangi bir anlaşmaya varabiliyor musunuz?
Birbirinizi anlamak dinlemek için mi, yoksa eşinize üstünlük sağlamak için mi tartışıyorsunuz?

Tartışma, bozulan ilişkileri düzeltmek için yapılıyorsa, güzeldir. Yalnızca üstünlük sağlamak, bir eşin diğer eşe üstün gelmesi veya karşı zafer kazanması için yapılıyorsa, tehlike var demektir.  Zira evlilik bir tarafın galip geleceği herhangi bir boks ringi değildir.

Bir arkadaşım şöyle demişti; “İtiraz et ki, iki kişi olduğumuzu anlayayım.”
İki kişinin olduğu yerde itirazın da olması kadar doğal bir davranış yoktur. Doğru dediğimiz şeyin, sadece bir kişinin dudağı arasında olduğu kabul edilmemeli. En az iki kişinin konuşup tartıştıktan sonra, daha sağlıklı karara verebileceğini bilmeliyiz.

Unutmayalım ki, evlilik bir takım oyunudur. Bu takımda kararlar ne kadar çok tartışılır ve beraber alınırsa, o ölçüde isabet kaydedilme ihtimali yüksektir.

Tartışmalarımızda, konuları yüz yüze müzakere etmeliyiz. Böylece karşılıklı sinerji oluşturup, empati yapmaya çalışırsak, anlaşma ihtimalimiz artacaktır. Eğer tartışmaya katılanların sayısı ikiden fazla ise, daire oluşturarak tartışmakta fayda vardır. Zira göz göze ve yüz yüze yapılan müzakereler insanların birbirini anlamalarını kolaylaştırır. Zira yüce yaratıcın insanlara bahşettiği en mükemmel iletişim aracı gözdür.

Önce dinleyin

Eşinizi anlamaya çalışın ve sabırlı olun. Fırtınaya müsaade edin. Zaman zaman nefsinize ağır gelse dahi, yenilgiyi kabullenerek, ona hak verin. Bu olumlu davranışınızın mutlaka karşılık bulacağını göreceksiniz.

Eşinizin hata yapmasına müsaade edin. Çünkü her insanın hata yapma hakkının var olduğunu kabullenmek erdemliktir.

En önemlisi, şikâyetlere, şikâyetlerle karşılık vermeyin. Karşılık vermek,  doğal olarak tartışmaya yeni ivme kazandırır. Tartışma esnasında sesi yükseltip bağırıp çağırarak konuşmak bir ikna yöntemi değildir. Böyle bir üslupla kendimizi kabul ettirmeye çalışmak yeni çatışmaları körükler. Bu metotla ancak kendimizi ikna ederiz.

Tartışma esnasında doğru davranış, bizim kullanacağımız dil ve ortamı yumuşatacak tavırlara bağlıdır. Bazen karşımızdakinin sınırlarının bizi sınırladığını görürüz.  Biz ne söylersek söyleyelim, Eşimizin anlamak istediği kadar anlayacağını unutmayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.