1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ahıska Türkleri kimliğini arıyor
Ahıska Türkleri kimliğini arıyor

Ahıska Türkleri kimliğini arıyor

Yıllar önce göç ettikleri Bozüyük ilçesi Kapanalan köyünde yaşayan 370 Ahıska Türkünden 250'si, kimlik belgeleri olmadığı için yaşadıkları sıkıntıların giderilmesini bekliyor.

A+A-

 Köy Muhtarı Arslan Güneş, "Rahmetli Turgut Özal zamanında gelenler kimliklerini almış, sonradan gelenler alamıyor. Kendilerine ev yaptılar, tapuları yok. Vatandaşlarımız kimlik istiyor" dedi.
 
Bozüyük ilçesine önceki yıllarda göç eden ve Kapanalan köyüne yerleştirilen 73 haneye mensup 250 Ahıska Türkü, oturma izinleri bulunmasına rağmen yaşamlarını kimlik belgesi olmadan sürdürüyor. Köy Muhtarı Arslan Güneş, Bozüyük'e gelen 250 soydaşın, akrabaları burada bulunduğu için Kapanalan'a yerleştirildiğini söyledi. Kapanalan'da hane sayısının bu göçle 100'e ulaştığını belirten Güneş, şöyle devam etti: "Rahmetli Turgut Özal zamanında gelenler kimliklerini almış, sonradan gelenler alamıyor. Kendilerine ev yaptılar, tapuları yok. Vatandaşlarımız kimlik istiyor. 'Türk bayrağının altında Türk kimliğimiz olsun, başka bir şey istemiyoruz' diyorlar. Devletimize güveniyoruz. Başımız kılıçtan eğridir. Her zaman devletin yanındayız. Ellerinden her şey geliyor fakat kimlik olmayınca şaşırıp kaldılar. Köyümüzde 370 nüfus var. 370 nüfusun, küçükten büyüğe 250'si kimliksiz. Oturma izni vermişler fakat bununla sigortasını yatıramıyor, herhangi bir işte çalışamıyorlar. Çalışma izinleri yok. Buna bir çare bulunmasını istiyoruz." Güneş, söz konusu köylülerin bir bölümünün tarım ve hayvancılıkla uğraştığını, bazılarının da sigortasız olarak inşaatlarda ve başka işlerde çalıştığını bildirdi.

ÇOCUKLARIMIZIN PSİKOLOJİSİ DE BOZULUYOR

Kırgızistan'dan 2010'da ailesiyle köye göç eden Bekir Veliev ise Türkiye'yi kendilerine vatan olarak gördüklerini anlattı. Türkiye'ye yük olmaya değil, ülkenin yükünü sırtlanmaya geldiklerini ifade eden Veliev, "Çalışma izinlerimiz yok. Çalışma izni istemiyoruz. Bize kimlik verilsin. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'ndan yardım bekliyoruz" diye konuştu. Veliev, annesinin Kırgızistan'dan Kapanalan'a gelip yerleşmek istediğini ancak kimlik sorunu nedeniyle bunu yapamadıklarını belirtti. Çocuklarının, kimlikleri olmadığı için büyük sıkıntılar yaşadığını, bursluluk sınavlarına giremediğini dile getiren Veliev, "Okulda müdürler soruyor, 'Kimlik numaran var mı?' diye. Kimlik verilmeyince çocuklarımız vatandaş değil. 'Vatanımızdayız, sınavlara neden katılamıyoruz?' diye soruyorlar. Kimlik verilmeyince çocuklarımızın psikolojisi de bozuluyor. Ne sınavlara katılabiliyorlar ne de askere gidebiliyorlar" ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum