2018 Berat Kandili namazı | Berat Kandili kılınacak namaz

2018 Berat Kandili namazı | Berat Kandili kılınacak namaz

Mübarek Berat Kandili bu akşam. Milyonlarca Müslüman bu geceyi değerlendirmek için farklı yöntemler arıyor. Bu gece ibadet etmek çok önemli. Bu yüzden insanlar 2018 Berat Kandili namazı arıyor.

A+A-

Berat Kandili gelip çattı. Bu aynı zamanda Ramazan Ayı'nın da yaklaştığına işaret ediyor. Bu nedenle Mü'minler heyecanlı. 

30 Nisan Pazartesi akşamı, yani bu akşam itibari ile idrak etmeye başlayacağımız Berat Kandili öncesi milyonlarca vatandaş Berat Kandili namazları nelerdir? sorusuna yanıt arıyor. Bu gece herkes farklı ibadetler ile geceyi idrak edecek. Fakat bu ibadetler içinde en önemlisi Berat Kandili namazı olarak karşımıza çıkıyor.

Berat Kandili kılınacak namazlar içinde çeşitli alternatifler bulunuyor. Bu gün boyunca pek çok kişi vakit namazlarını kaçırmayacak, kaza namazları kılacak. Fakat ek olarak nafile namazlar da kılınabilir.

Berat Kandili nafile namazlar kılmak çok hayırlıdır. Bu mübarek gece Allah'ü Teala'nın rızasını kazanmak ve günahların affı için yakarmak için bu namazlar faydalı olacaktır.

Berat Gecesi kılınacak namazlar Hayır Namazı, Tesbih Namazı ve Hacit Namazı olarak karşımıza çıkıyor. Hepsinin ayrı niyetleri, kılınışları ve vakitleri vardır.

Berat Kandili Namazı nasıl kılınır? Nasıl niyet edilir?

Berat Kandili Namazları'nın her birinin ayrı kılınışı bulunmaktadır. Hepsini ayrı ayrı inceleyeceğiz;

Hayır Namazı kılınışı

"Ya Rabbi,senin rıza-i şerifin için namaza.Beni afv-ı ilahine,feyz-i ilahine mazhar eyle. Kasveti kalpden,dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip,süeda(iyiler) defterine kaydeyle." niyet edilir.

Her rek'atte bir Fatiha 10 ihlası şerif okunur.İki rek'atte bir selam verilerek 100 rek'ate tamamlanır.

Bu şekilde niyet edemeyenler "hacet namazına,hayır namazına" diye niyet edilebilir.Namaza ilk başlandığında hususi olan niyet yapılır,daha sonraki rek'atlerde hayır namazına,hacet namazına diye niyet edilebilir.

Bu 100 rek'at namazı ara vermeden kılmak şart değildir.Dinlene dinlene kılınabilir.Hatta aralarda yemek yemek çay içmek gibi dinlendirici fasılalar verilebilir.

Bu namazın vakti,yatsı namazıyla başlayıp,imsak kesilinceye kadar devam eder.Namaza yatsıdan sonra başlanabilir.Bu namazda okunan ihlası şerifleri 10 okumak yerine her rekatte 100 def'a okuyarak 10 selamda da kılınabilir.Ancak 50 selam ile 100 rek'at kılmak daha faziletlidir.Zira bu namazın özelliği,yapılan secdelerin çok olmasıdır.

Namaz bittikten sonra okunacaklar:Allahü Teala'nın "Hu" ismi şerifinin ebced hesabına göre değeri 11'dir.Rasülüllah Efendimizin isimlerinden "Taha"nın ebced hesabıyla değeri 14 olduğu için;

Aşağıdaki 11 dua, 14 def'a okunur:
*14 istiğfar(esteğfirullahel-azıım ve etübü ileyk).
*14 Salevatı-şerife(allahümme Salli ala Muhammedin ve ala Ali Muhammed)
*14 Fatiha'i şerife(Elham)besmeleyle
*14 Ayetül kürsi(Allahü-La)besmeleyle
*14 Tevbe suresi'nin son iki ayeti olan "Lekad Caeküm.."(besmeleyle)
*14 kere"Yasin,Yasin..."dedikten sonra 1 Yasini Şerif.(Yasini Şerif'te yedi zahiri,yedi batıni"mbin"vardır,böylece o da 14 olur.)
*14 ihlası şerif(kul hüvellahü ehad)bemeleyle
*14 Felak suresi(kul euzü birabbil-felak)besmeleyle
*14 Nas suresi(kul euzü birabbin-nas)besmeleyle
*14 kere,Subhanellahi vel-hamdü lillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber,Vela havle vela kuvvete illa billahil-aliyyil-azıım.
*14 kere,Salat-ı münciye(İlmihal kitaplarında yazar)okunur ve sonra dua yapılır.Salat-ı Münciye'yi bilmeyenler Küçük salevat okuyabilirler.(Allahümme salli ala Muhammedin ve ala Ali Muhammed)

Berat Kandili kılınacak Tesbih Namazı için Tıklayınız

Berat Kandili kılınacak Hacet namazı için tıklayınız

Risalehaber.com

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.