2017 Fitre ne kadar? En düşük fitre miktarı açıklandı

2017 Fitre ne kadar? En düşük fitre miktarı açıklandı

2017 Ramazan'ın ilk haftasını geçip ikinci haftasına girdiğimiz şu günlerde Fitre Miktarı Müslümanlar tarafından merak ediliyor. 2017 Fitre miktarı ne kadar? 2017 En Düşük Fitre Miktarı ne kadar? gibi sorular sıkça sorulanlar arasında.

Fitre, Ramazan Bayramı'ndan önceki 1-2 gün içinde veya Ramazan Bayramı Namazı öncesinde ödenen ve yoksulların bayram öncesinde ihtiyaçlarını karşılamasına vesile olan tutara verilen addır. Fitre Miktarı her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hesaplanır ve en düşük fitre miktarı olarak açıklanır. 2017 Fitre Miktarı ise bu Ramazan Fitrelerini ödemek isteyen milyonlarca vatandaşın sorduğu soruların başında geliyor.

Fitre'nin bir diğer ismi Fıtır Sadakası'dır. Fitre veya Fıtır Sadakası, yoksullara yardım amacı ile verilir.

Geçtiğimiz yıl 15 TL olan Fitre Miktarı, 2017 En Düşük Fitre Miktarı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu'nca önceden belirlenmiş durumda.

Pek çok Müslüman; 2017 Fitre miktarı ne kadar? 2017 Fıtır Sadakası kaç TL? 2017 En düşük fitre ne kadar? gibi sorulara yanıt arıyor.

2017 Fitre Miktarı kaç TL?

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yılki Fitre'yi belirlerken bir kişinin asgari geçim tutarını hesapladı. Buna göre 2017 yılı Fitre tutarı 16 TL olarak belirlendi.

İşte Diyanet'ten yapılan açıklama;

Din İşleri Yüksek Kurulu, 26/04/2017 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş'in başkanlığında toplandı. 2017 yılı Sadaka-ı Fıtır miktarı konusu görüşüldü. Yapılan değerlendirmeler neticesinde fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2017 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2018 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 16,00 TL olarak belirlenmesine karar verildi.​ Fıtır sadakası, Ramazan orucunun farz kılındığı hicretin 2. yılı Şaban ayında, zekâttan önce meşru kılınmıştır. Varlığı yerinde olan aileler ile yoksul aileler arasında önemli bağ oluşmasını sağlayan fitre bayramda yoksul ailelerinde gerekli ihtiyaçlarını sağlayarak bayram sevincine ortak olması maksadıyla yapılan yardımdır.

Risale Haber

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.