2016 KPSS'siz Memur Alımı için hangi Kurumlar ne şartlar istiyor?

2016 KPSS'siz Memur Alımı için hangi Kurumlar ne şartlar istiyor?

KPSS'ye girmeden memur olmak isteyen binlerce kişi kurumların KPSS Şartsız memur alımlarını bekliyor. Bu konuda pek çok kurum kendi şartlarını koymuş durumda. Peki bu şartlar nelerdir? KPSS Şartsız memur nasıl olunur?

A+A-

KPSS’siz Memur alımı nerelerde uygulanacak?

Darbe teşebbüsünün ardından kamuda açığa almalar sonrası binlerce memur görevden uzaklaştırılacak. Peki hangi kurum kaç memur alacak? KPSS’siz memur alımı koşulları neler?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından önemli sayıda kurum memurları görevden alınmıştı. Memur sayısında önemli sayıda eksikliğin olmasıyla memur alımları başlatıldı. Peki hangi kuruma kaç memur alınacak?

Alınan bilgilere göre en fazla memur alımı; Adalet, İçişleri ve Milli Eğitim bakanlıklarında yapılacak.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ konuya ilişkin yaptığı açıklamada 20 bin civarı personel alacaklarını duyurmuştu. İçişleri Bakanı Efkan Ala 10 bin Özel Harekat Polisi ve 10 bin Polis alımı yapılacağını duyurmuştu.

ÖZEL HAREKAT

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’ un son verdiği bilgiye göre 10 bin Özel Harekat Polisi alımı yapılacak. 10 bin polis alımı için KPSS şartı mevcutken, Özel Harekat Polisi olmak için en az lise mezunu olmak ve askerliğini tamamlamış olmak gerekiyor. Başvuru için askerlik terhisinden itibaren 36 aydan fazla zaman geçmemiş olması ve 28’inden gün almamış olmak şartlar arasında.

BTK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ise 15 bin memur alımı yapacak. KPSS sınavından 70 puan koşuluyla yapılacak atamalar; hukuk, sosyal bilimler ve mühendislik alanlarında ilgili bölümlerden gerçekleştirilecek.

MEB

Milli Eğitim Bakanlığı alınacak 15 bin sözleşmeli öğretmen için son tarihin 11 Ağustos oldğunu söylemişti. KPSS sonucuyla alınan 15 bin kişinin sözlü sınav sonrasında ataması ise 10 Ekim’de yapılacak.

ADALET BAKANLIĞI

Adalet Bakanlığı, 3 bin civarında hakim ve savcı alımı yapılacağını açıklarken, başvuru tarihlerini 11 – 20 Ekim 2016 olarak belirledi. İnternet yoluyla ya da ÖSYM başvuru merkezleri tarafından elektronik ortamdan başvurular alınabilecek.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Bakan Recep Akdağ, Eylül ayına yetiştirilemeyeceğini ama bu sene sonuna kadar 20 bine yakın sağlık çalışanını göreve başlatacaklarını açıklamıştı. Bunların önemli bir kısmının ise 4924 sözleşmelilerden oluştuğunu belirtmişti.

VAKIFBANK

Milyonlarca kişiye iş kapısı olacak olan alımlara dair başlıcaları şu şekilde, Vakıflar Genel Müdürlüğü Teftiş ve Rehberlik Başkanlığının Merkez ve İstanbul Çalışma kadrosunda görevlendirilecek. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi Müfetiş Yardımcısı kadrolarına sözlü ve yazılı olmak üzere iki aşamalı bir sınava tabi tutulacak.

Sınavın iki aşaması da Ankara’da gerçekleştirilecek.

Alınacak Personelin Görev yeri: Genel Müdürlük

Sınıfı: GİH

Ünvanı: Müfettiş Yardımcısı

Kadro Sayısı: 15

Kadro Derecesi: 7

Sınava Katılma Şartları İse Şöyle:

– 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde bahsedilen şartlara sahip olmak

– Üniversitelerin lisans Hukuk, Siyasal Bilgiler, İşletme, İktisat, İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesinden ya da bunlara denk yurt içi ve yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak

– 01.01.2016 tarihi itibariyle 35 yaşını geçmemiş olmak.

DEVLET DEMİRYOLLARI

T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi, Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla verdiği ilanda 108 işçi alacağını ilan etti.

Alınacak personel:

-Mekanik Vasıta Tesis Cihaz ve Vinç Operatörlüğü: 13

-Makinist: 45

-Tren Teşkil İşçiliği: 34

-Elektrikçi: 4

-Demiryolu Hattı Bakım Onarımcısı: 16

Başvuru Süreci: Devlet Demiryolları İşletmesi Personel alım ilanı başvuruları 9 Eylül- 29 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Başvurular, Türkiye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri’ne yapılacaktır.

SİVİL HAVACILIK

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Hava Trafik Kontrolorü, Uçuş Tabibi,Uçuş Teknisyeni ve Helikopter Makinisti kadrolarında olmak üzere toplamda 11 sözleşmeli personel alınacağı duyuruldu.

Alınacak Personel:

-Hava Trafik Kontrolorü:3

-Uçuş Teknisyeni: 3

-Uçuş Tabibi:2

-Helikopter Makinisti: 3

Gerekli Belgeler:

-Nüfus cüzdanı

-İş Talep Formu

-Diploma veya mezuniyet belgesi

-Adli sicil kaydı

Mynet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.