2015'e 200 bin araçlık otopark kapasitesi

2015'e 200 bin araçlık otopark kapasitesi

Vatandaşların günlük hayatında önemli yer alan abonelik çeşitleri giderek artıyor.

A+A-

İhtiyaç ve beklentilere bağlı olarak çeşitlenen aboneliklere bir yenisi daha eklendi. Özellikle taşıt sahiplerini günlük hayatında önemli yer alan otopark, artık abonelikler arasında ön sıralara yükseldi. İSPARK, kentin otopark haritasının hazırlandığını ve İstanbul'un 2015 yılında 200 bin araçlık otopark kapasitesine ulaşılacağını açıkladı

 3,5 milyona yakın taşıtın bulunduğu İstanbul'da yeni satın alınan yaklaşık 750 araç her gün trafiğe çıkıyor. Kullanım oranı taşıtlar arasında en fazla olan otomobil ise 2 milyon 100 bin civarında seyrediyor. Bin kişiye 150 aracın düştüğü kentte ise otopark kapasitesi yaklaşık 300 bin dolayında.

Otopark aboneliğinde talep arttı

Trafik sıkışıklığı buna bağlı olarak otoparklarda yer bulma sorunu, trafik stresi ve zaman kaybı gibi yaşamı olumsuz etkileyen unsurlar sürücüleri otoparklarda abonelik sistemine yöneltti. Özellikle kentin Beşiktaş, Eminönü, Fatih, Mecidiyeköy, Kadıköy gibi semtlerinde aboneliklerde hızlı artış gözlendi.

İstanbul'da 65 bin araç kapasitesiyle vatandaşlara hizmet veren İSPARK bir yılda yaklaşık 40 bin abonelik başvurusu geldiğini belirtti. Açık ve katlı otoparklarında 15 bin kapasiteyi abonelere ayırdığını söyleyen İSPARK özellikle iş hacminin yoğun olduğu bölgelerde abonelik eğiliminin daha da fazla olduğunu açıkladı.

İstanbul genelinde sürücülere kaliteli ve hızlı hizmet vermek amacıyla çalışmalara yaptıklarını belirten İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik sürücülere kolaylık olması açısından abonelik hizmeti de verdiklerini belirti. Çevik, Özellikle trafiğin yoğun olduğu yerlerde vatandaşların bu talebinin arttığına dikkat çekerek otopark kapasitesini artıracak çalışma ve yatırımlarda bulunduklarını söyledi. Abonelik sistemiyle de sürücülere yıllık abonelikte yüzde 10, engellilere şehit ve gazi yakınlarına ise yüzde 50 indirimle hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.

200 bin araç kapasitesine ulaşılacak

Otopark ihtiyacını karşılamaya yönelik açık ve katlı otoparkların yanı sıra dar alanlarda daha fazla aracın park etmesine olanak saylayacak sistemleri de bu bölgelerde hizmete soktuğunu açıklayan İSPARK, artan taşıt sahipliği de göz önünde bulundurularak kentin otopark Master haritasının hazırlandığını dile getirdi. Bu çalışma ile otopark ihtiyacına büyük oranda cevap verecek yer altı otoparkları ve teknolojik sistemler hayata geçirilerek, 2015 yılında 200 bin araçlık otopark kapasitesine ulaşılacak.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.