2008’den geriye kalan ikazlar

Her yılsonu bilanço çıkarılır ya... Bir sene boyunca dünyada ne olmuş ve bitmiş ben de size bir benzerini yapayım dedim.
Bu yıl boyunca afet ve ölümlü kazalar meydana gelmiş…
Kronolojik sıralamaya göre şöyle:

MYANMAR’DA KASIRGA
2 Mayıs 2008 gecesi Nergis kasırgası hızı saatte 240 kilometreye varan rüzgarlarla Myanmar'ın güneybatı kıyısını vurdu. Ertesi gün doğuya doğru ilerleyen kasırga ardında 138 bin ölü ya da kayıp insanla 2,4 milyon felaketzede bıraktı.
1962'den beri iktidarda bulunan askeri cunta, gönderilen uluslararası yardımları bloke etti ve sonunda dünyaya en kapalı ülkelerden biri olan Myanmar'a uluslararası yardımların sokulması görevini ASEAN'a emanet etti.

ÇİN'DE DEPREM
12 Mayıs 2008'de Çin'in güneydoğusundaki Sichuan eyaletinde Richter ölçeğine göre 8 büyüklüğünde meydana gelen deprem, ardında 88 bin ölü ya da kayıp bıraktı.
375 bin kişinin yaralandığı deprem yüzünden 5 milyon insan evsiz kaldı. Çin'de 32 yıldır meydana gelen en şiddetli depremden 50 bin kent ve köy etkilendi. Hasarın giderilmesinin maliyeti ise 245 milyar dolar açıklandı.

HAİTİ'DE TAYFUNLAR
Haiti, Ağustos ve Eylül aylarında 4 tayfun ve tropikal kasırga felaketiyle sarsıldı. Art arda Fay, Gustav, Hanna ve Ike tayfun ve tropikal fırtınaları 800'den fazla insanın ölümüne bir milyon civarında insanın da felaketzede durumuna düşmesine neden oldu.

FİLİPİNLER'DE TEKNE FACİASI
21 Haziran 2008'de başkent Manila'dan Cebu'ya gitmek üzere demir alan MV Princess of the Stars adlı feribot, Sibuyan adası açıklarında Fengshen tayfununun neden olduğu dev dalgalara yenik düştü. 862 yolcusu bulunan feribottan sadece 57 kişi kurtuldu.
Feribotta yüksek derecede toksik madde bulunduğunun öğrenilmesi üzerine de faciadan 4 gün sonra arama kurtarma çalışmaları sona erdirildi.

YİNE ÇİN… BU SEFER TOPRAK KAYMASI

8 Eylül'de Çin'in kuzeyindeki bir köyde, meydana gelen toprak kaymasında 262 kişi öldü. Şanksi eyaletindeki Taoşi köyünde toprak kaymasının, kaçak bir madene bağlı küçük bir barajın çökmesi sonucu meydana geldiği açıkladı.

İSPANYA'DA UÇAK KAZASI
20 Ağustos'ta İspanya'da ülkenin son 25 yıldaki en büyük uçak kazası meydana geldi. İspanyol havayolu şirketi Spanair, kalkış sırasında pistten çıkınca 154 kişi hayatını kaybetti.

HAİTİ'DE OKUL ÇÖKTÜ
7 Kasım'da Port-au-Prince'in varoşlarından birinde okul binasının çökmesi sonucu 91 kişi öldü, 162 kişi yaralandı. 5 gün sonra bir başka okul binası kısmen çöktü, 9 kişi yaralandı.

ÇİN'DE TREN KAZASI
28 Nisan'da Pekin'den kalkan ekspres tren, Zibo kenti yakınlarında bir başka yolcu treniyle çarpıştı, 70 kişi öldü, 400'den fazla kişi yaralandı. Kaza, Çin'de son 10 yılda meydana gelen en büyük tren kazası olarak tarihe geçti.

BURKİNO FASO'DA TRAFİK KAZASI
15 Kasım'da Fildişi Sahili vatandaşlarını taşıyan bir otobüsle şeker yüklü kamyonun çarpışması, 69 kişinin ölümüne yol açtı. Otobüsteki 92 kişinin kakao ve kahve tarlalarında çalışmak üzere bu Burkino Faso'da bulunduğu belirtildi.

VE AMERİKA… CALIFORNIA'DA YANGINLAR
Ekim ortasında ABD'nin California eyaletinde başlayan ve rüzgarın da etkisiyle yayılan yangınlarda 1 kişi öldü, 7 bin 700 hektarlık alan 5 günde kül oldu
12 Kasım'da Los Angeles ve Santa Barbara bölgesinde çıkan 3 yangın da 800 evi yıktı ve 17 bin hektar alana zarar verdi..
***
İşte 2008 bu felâketlerle anılacak kuşkusuz…
Peki, bunca afet, kaza ve fırtınanın dili olsa, acaba bize ne anlatmak istiyor?
Bütün bunlar “İlahi İkaz” da biz mi anlamıyoruz?

[email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.