1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 17 projeye İSEDAK desteği
17 projeye İSEDAK desteği

17 projeye İSEDAK desteği

İSEDAK, hazırlanan 17 projeye destek kararı verdi. Türkiye ile birlikte 11 ülkenin yaralanacağı finansmanda, işbirliği dayanışma ve kapasite artışı gibi projeler yeralıyor. İSEDAK tarafından projelere finans desteği verecek.

A+A-

İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Proje Finansman Mekanizması kapsamında destek verilecek 17 projenin imza töreni, 30 Mart'ta Ankara'da yapılacak. Kalkınma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Başkanlığı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından üstlenilen İSEDAK'ın, İslam ülkelerinin ortak kalkınma sorunlarının katılımcı bir şekilde belirlenmesinde ve çözümler üretilmesinde en önemli işbirliği platformu olma özelliği taşıdığı belirtildi. 2012'de operasyonel hale gelen İSEDAK stratejisiyle, tarım, ticaret, ulaştırma, turizm, finans ve yoksulluğun azaltılması alanlarında düzenli olarak çalışma grupları tertip edildiği ifade edilen açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeler ile bu teşkilatın kuruluşları tarafından önerilen projelere İSEDAK'ın mali destek sağladığı kaydedildi.

YOĞUN BAŞVURU

Çalışma grupları ve proje finansman mekanizmasıyla üye ülkelerin katılımcı bir şekilde ortak sorunlarına çözümler üretebilmeleri ve somut proje fikirlerine finansman desteği sağlanmasının amaçlandığı belirtilen açıklamada, geçen yıl ikinci defa çıkılan proje teklif çağrısına üye ülkelerden yoğun başvuru olduğu anımsatıldı. Açıklamada alınan çok sayıdaki proje önerisinin değerlendirilmesi sonucunda finanse edilmesine karar verilen projelerin imza töreninin Ankara Palas'ta gerçekleştirileceği ifade edildi.

11 ÜLKEDEN PROJEYE DESTEK

İkinci proje teklif çağrısı kapsamında; Azerbaycan, Çad, Endonezya, Gambiya, İran, Kamerun, Katar, Malezya, Surinam, Türkiye ve Uganda'dan oluşan 11 ülke ile İİT kuruluşları arasında yer alan İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi ve İslami Ticaret Finans Şirketi'nin proje tekliflerine finansman desteği sağlandığı açıklandı. Bakanlık açıklamasında şu bilgilere yer verildi: 

"Bu projelerle üye ülkeler ve İİT kuruluşları, çok taraflılık ve katılımcılık ilkelerinin bir yansıması olarak, 6 işbirliği alanında en az iki paydaş ülke ile işbirliği ve dayanışma içerisinde ortak sorunlara kolektif çözümler arayacak; paydaş ülkelerin ilgili kamu kurumlarında kapasitenin artırılmasına da destek olunacak.”

11 ülkenin çalışması kabul edildi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeler ile İİT kuruluşları tarafından önerilen projelere İSEDAK tarafından mali destek sağlanıyor. Bu kapsamda, geçtiğimiz yıl ikinci defa çıkılan proje teklif çağrısına üye ülkelerden yapılan yoğun başvurular değerlendirildi. İkinci proje teklif çağrısı kapsamında; Azerbaycan, Çad, Endonezya, Gambiya, İran, Kamerun, Katar, Malezya, Surinam, Türkiye ve Uganda'dan oluşan 11 ülkenin 17 projesinin finanse edilmesine karar verildi. Başkanlığı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından oluşturulan İSEDAK 30 yılı aşkın bir süredir İslam dünyasının ortak kalkınma sorunlarının katılımcı bir şekilde belirlenmesinde ve çözümler üretilmesinde en önemli işbirliği platformu olma özelliğini taşıyor. İSEDAK Proje Finansman Mekanizması kapsamında destek verilecek projenin imza töreni, 30 Mart'ta Ankara'da yapılacak. Programa çok sayıda davetli katılacak.

yenişafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.