158 ülke Türkiye'den halı ithal ediyor

158 ülke Türkiye'den halı ithal ediyor

Türkiye'den 158 ülkeye bir milyar 46 milyon 178 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştiriliyor.

Türkiye Halı Sektör Kurulu toplanarak gündemi ve ihracat verilerini değerlendirdi. Salahattin Kaplan Başkanlığında telekonferans sistemiyle toplanan Türkiye İhracatçılar Meclisi Halı Sektör Kurulunun toplantısında, pandemi sürecinde halı ihracatıyla ilgili yaşanan sıkıntılar, sürecin sektör üzerindeki etkileri ve yılın ilk altı aylık sürecinde Türkiye genelinde gerçekleştirilen halı ihracat rakamları değerlendirildi. 

Toplantıya Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle de katıldı. Sektörel sorunlar hakkında bilgi alan Gülle, halı sektörünün ülke ihracatı için önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Halı ihracatçılarını kutlayan Gülle, sektörel sorunların çözümü için ilgili bakanlıklar nezlinde girişimlerini sürdüreceklerini ifade ederek ihracatın gelişmesi ve arttırılması yönünde büyük çabalar gösteren halı ihracatçılarını da kutladı.

Toplantı sonrası bir değerlendirme yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan da dünya genelinde pandemi süreciyle ilgili yaşanan sıkıntılardan tüm sektörlerde olduğu gibi halı sektörünün de olumsuz etkilendiğini ancak haziran itibariyle sektörde toparlanma sürecinin dikkat çekici bir şekilde başladığını ifade etti.

Kaplan, 2020 yılı için Türkiye geneli için belirlenen 3 milyar dolar halı ihracat hedefini revize etmeyeceklerini ve bu hedefi yakalamak için çaba sarf edeceklerini belirtti.

2020 yılının ilk altı aylık sürecinde Türkiye genelinden 158 ülkeye bir milyar 46 milyon 178 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini ifade eden Kaplan, 2020 yılının ikinci altı ayında toparlanma sürecinin daha hızlı süreceğine inandıklarını da belirtti.

“Halı ihracatında toparlanma sürecine girildi”

Kaplan, “Bilindiği gibi bütün sektörleri olumsuz etkileyen pandemi süreci halı sektöründe de etkisini gösterdi. Ancak haziran ayı itibarıyla sektörümüzde belirgin bir şekilde toparlanmanın başladığını görüyoruz. Yılın ilk altı aylık sürecinde 158 ülkeye bir milyar 46 milyon 178 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirdik. Haziran ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 47.4’lük artışla 195 milyon 175 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu yükseliş sektörümüz için büyük önem taşıyor. Haziran 2020’de Türkiye genelinden 171 milyon 483 bin dolarlık makine halısı, 21 milyon 371 bin dolarlık tüfte halı, 1 milyon 842 bin dolarlık el halısı ve 480 bin dolarlık kilim ihracatı yapılmıştır.” dedi.

Haziran 2020 verilerini değerlendiren Kaplan, ülke grupları bazında en fazla ihracatın Amerika ülkelerine yapıldığına dikkat çekerek, “Amerika ülkelerine yönelik ihracatımızda bir önceki yılın aynı ayına oranla önemli bir artış var. Haziran 2020’de Amerika ülkelerine bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 140,4’lük bir atış ile 79 milyon 489 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. İkinci sırada yer alan Ortadoğu ülkelerine ise bu dönemde 40 milyon 405 bin dolarlık ihracat yapılırken üçüncü sırada 37 milyon 645 bin dolarla Avrupa ülkeleri yer aldı. Bu dönemde Afrika ülkelerine 16 milyon 916 bin dolar, Asya ve Okyanusya ülkelerine 7 milyon 522 bin dolar, Eski Doğu Bloğu ülkelerine 7 milyon 699 bin dolar, Türki Cumhuriyetlere ise 4 milyon 765 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Ülke bazında da değerlendirmeler yapan Kaplan, Haziran 2020 döneminde Türkiye genelinden yapılan ihracatta ilk sırada 77 milyon 193 bin dolarla Birleşik Devletlerin, ikinci sırada 21 milyon 97 bin dolarla Suudi Arabistan’ın yer aldığını belirterek Almanya’nın ise 10 milyon 849 bin dolarla üçüncü sırada yer aldığını sözlerine ekledi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.