Zorunlu bağış sadece 'resmen' yok!

Zorunlu bağış sadece 'resmen' yok!

Her yıl aynı tartışma. Milli Eğitim Bakanlığı zorunlu bağışın olmadığını belirtiyor ama uygulama tam tersi. Okul yöneticileri adı 'zorunlu' olmayan bağış almanın yollarını çok iyi biliyor

A+A-

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, "zorunlu bağış" diye adlandırılan uygulamayı kesinlikle uygun bulmadıklarını belirterek, "Velilerimizden bağış adı altında veya kayıt ücreti adı altında herhangi bir ücret alınmasını kesinlikle istemiyoruz." dedi.

Yazıcı, yeni eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayıt sırasında bağış talebi konusunda uyarıda bulundu.

Levent Yazıcı, her yıl okul kayıt dönemlerinde velilerden ücret alınması tartışmalarına değinerek, "zorunlu bağış" diye adlandırılan uygulamayı kesinlikle uygun bulmadıklarını ifade etti.

Bu durumu hoş görmelerinin mümkün olmadığını dile getiren Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Velilerimizden zorunlu bağış adı altında veya kayıt ücreti adı altında herhangi bir ücret alınmasını kesinlikle istemiyoruz. Velilerimiz de bu konuda olabildiği kadar hassaslar. Biz de aynı hassasiyeti paylaşıyoruz. Bu tür olumsuzlukların giderek azalması söz konusu ama nispi olarak da gerçekten bazı sorunların yaşandığı, velilerimiz tarafından ifade ediliyor. Bu başvurular üzerinde ivedilikle gerekli önlemleri alıyoruz. Sorunun çözümü için çözüm ortağı oluyoruz.

Tabii bunların tamamen azalması karşılıklı iş birliğine bağlı. Velilerimiz, okullarımız birbirlerini daha iyi anlayarak hareket ettiğinde, sorunun daha kolay çözüleceğini düşünüyorum. Bu konuda veli-okul iş birliği, çok kritik öneme sahip. Yani velilerimiz ne kadar okulla bütünleşir, ne kadar okullarımızın karar mekanizmalarında, yenilikçi bir uygulamaya sahip olmasında katkı sağlarlarsa aslında bu tür sorunlar da azalacak." aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.